Blaugznu cēloņi un novēršana

Plēkšņaina vai niezoša galvas āda var liecināt par blaugznām – nepatīkamu ādas problēmu, kura kādā dzīves posmā ir skārusi katru otro cilvēku. Šo problēmu raksturo baltas vai pelēkas ādas plēksnes, kas atdalās no galvas ādas un bieži redzamas cilvēka matos, ķemmē un uz drēbēm. Blaugznu iemesls var būt trīs faktoru kombinācija: baktērijas, kas visiem cilvēkiem dabiski mīt uz galvas ādas, dabiskās taukvielas un jutīga galvas āda.

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

Blaugznu cēloņi

Mikroorganisms Malassezia Globosa dabiski atrodams uz ādas itin visiem cilvēkiem. Tas pārtiek no dabiskajām taukvielām (sebuma) galvas ādā; sebums nepieciešams, lai uzturētu matus un galvas ādu labi mitrinātus. Sebumam sadaloties, tas izdala blakusproduktu, kuru dēvē par oleīnskābi. Noteikts, ka 50% cilvēku ir jutīgi pret oleīnskābi, tādēļ viņu galvas āda reaģē ar kairinājumu un iekaisumu. Iekasums noved pie tā, ka galvas āda kļūst sārta un niez, liekot ķermenim signalizēt smadzenēm noārdīt ādas šūnas ātrāk nekā paredzēts. Noārdīšana ir veids kā ķermenis atbrīvojas no kairinājuma izraisītāja, kā rezultātā rodas pamanāmas, baltas plēksnes, kas bieži nokrīt pār pleciem.


Lai gan blaugznu pamata cēlonis vienmēr ir nemainīgs, citi faktori var pastiprināt stāvokli, liekot tam šķist sliktākam. Faktori, kuri padara problēmas ar blaugznām vēl izteiktākas:

  • Kairināta un taukaina āda. To var izraisīt tāda veselības problēma kā seborejiskais dermatīts. Seborejiskais dermatīts atpazīstams pēc sārtas un taukainas ādas, kas noklāta ar baltām vai dzeltenīgām zvīņām. Šī problēma var skart galvas ādu vai citas ķermeņa vietas, kurās ir daudz tauku dziedzeru, piemēram, izvirzījumus ap nāsīm, ausu aizmuguri, cirkšņus un paduses.
  • Sausa āda. Ja jums ir sausa āda vai medicīniskas problēmas, piemēram, ekzēma, pastāv liela iespēja, ka arī jūsu galvas āda būs sausa, plēkšņaina un, visticamāk, ļoti niezoša. Plēksnes, kas radušās sausas ādas dēļ, parasti ir mazākas un nav tik taukainas. Sausai ādai lielākas problēmas sagādā vēss klimats un ziema, jo tad ir sausāki laikapstākļi.
  • Nepietiekami bieža mazgāšana ar šampūnu. Ja nemazgājat matus regulāri, taukvielas un ādas šūnas var sakrāties uz galvas ādas, radot blaugznas. Vīrišķie hormoni, pazīstami kā androgēni, arī var izraisīt taukainu ādu, kā rezultātā var rasties blaugznas. Savukārt pārmēru bieža mazgāšana ar šampūnu var padarīt galvas ādu pārāk sausu un arī tas var izraisīt blaugznas; ieteicams mazgāt matus ar šampūnu katru otro dienu, lai panāktu veselīgu līdzsvaru.
  • Neregulāra matu ķemmēšana var palielināt blaugznu risku, jo uz galvas ādas uzkrājas atmirušās šūnas.
  • Karstums un sauss gaiss; karstums var padarīt galvas ādu sausāku un vēl vairāk pastiprināt problēmas ar blaugznām.
  • Problēmas ar blaugznām var radīt arī gaisa piesārņojums, jo gaisā cirkulējošās ķīmiskās vielas var bojāt ādu un izraisīt kairinājumu vai alerģiskas reakcijas, kas var novest pie blaugznām.
  • Matu kopšanas līdzekļi, piemēram, sārmaini šampūni. Cilvēkiem, kurus ir skārušas blaugznas, vajadzētu izvēlēties tādus šampūnus, kuru pH līmenis ir neitrāls vai nedaudz skābs. Ja izmantojat produktu, kas jums nav piemērots un pret kuru reaģējat jutīgi, jūsu galvas āda var sākt niezēt un dalīties plēksnēs. Matu kopšanas līdzekļi ar noteiktām eļļām arī var saasināt problēmas ar blaugznām, jo sēnīte barojas no šiem lipīdiem un aug to vidē. Uz galvas ādas var krāties matu ieveidošanas produktu atlikumi, izraisot taukainu vidi.
  • Nelīdzsvarota ēdienkarte. Pārtikas produkti ar cinku, B vitamīnu un taukvielām sastāvā var palīdzēt novērst blaugznu rašanos.
  • Stress var saasināt jebkuru ādas problēmu un radīt imūnsistēmas traucējumus. Lai gan visiem cilvēkiem uz galvas ādas ir atrodams mikroorganisms Malassezia, tas vairojas arvien aktīvāk, kad imūnsistēma tiek apdraudēta vai traucēta, izraisot blaugznu rašanos. Stress pamudina pakasīties ikreiz, kad ieniezas, bet biežāka kasīšanās galvas ādu padara tikai niezošāku. Tādēļ būtu svarīgi savā ikdienas rutīnā ieviest kādas relaksācijas vai meditācijas tehnikas, lai samazinātu stresa līmeni un uzlabotu galvas ādas veselību.

Blaugznu simptomi

Blaugznas ir vienas no izplatītākajām galvas ādas problēmām, un ar tām saskaras teju puse pasaules iedzīvotāju. Blaugznas var izveidoties visiem neatkarīgi no vecuma, dzimuma un etniskās izcelsmes; patiesību sakot, ar tām iespējams saskarties jau pat tik agri kā desmit gadu vecumā. Blaugznu simptomi ir vispārzināmi un viegli pamanāmi, tādēļ lielākā daļa cilvēku paši var diagnosticēt šo problēmu.

Pirmais un galvenais blaugznu simptoms ir baltās plēksnes, kas parasti pamanāmas matos, uz pleciem vai apģērba. Plēksnes parādās, jo galvas āda mēģina atjaunot šūnas pēc iespējas ātrākā tempā, liekot šūnām rasties un noārdīties no galvas ādas pārmērīgā ātrumā.

Šīs plēksnes ir tikai nekaitīgas atmirušās šūnas; ja to cēlonis ir taukaina galvas āda, tās ir vairāk dzeltenīgas. Blaugznas var veidoties arī sejas apmatojumā, tostarp uzacīs un skropstās; šādos gadījumos cilvēki var justies neērti un var būt nepieciešama tūlītēja uzmanība.

Cilvēkiem ar blaugznām var niezēt galvas āda, it īpaši ap matu līniju un vaigubārdu; tas skaidrojams ar sausu ādu un iekaisumu. Blaugznu gadījumā parasti sākumā tiek novērota nieze, kas jāuztver kā brīdinājuma zīme pirms plēkšņu parādīšanās.

Nieze veidojas, jo āda ir iekaisusi un jutīgi reaģē uz mikroorganismu Malassezia Globosa; smagākos gadījumos iekaisuma rezultātā galvas āda un matu līnija var kļūt sarkana – gluži kā jebkura iekaisusi ādas vieta.

Galvas āda bieži šķiet arī sausa un pārmēru nostiepta; gluži vienkārši blaugznas var negatīvi ietekmēt ādas dabisko mitruma līmeni. Tas liek galvas ādai kļūt sausākai un nostieptai.


Blaugznu novēršna

Blaugznas bieži ir hronisks stāvoklis, ar kuru iespējams tikt galā veicot atbilstošu galvas ādas kopšanu. Varat izmēģināt nemedicīnisku šampūnu un spēcīgu galvas ādas masāžu, lai aizskalotu visas produktu paliekas no galvas ādas. Regulāra matu mazgāšana ar šampūnu (trīs līdz četras reizes nedēļā) var palīdzēt noņemt plēksnes un taukainos atlikumus un novērst atmirušās ādas uzkrāšanos.

Ja tas nepalīdz, varat likt lietā pretblaugznu šampūnus. Daži pretblaugznu šampūni jālieto katru dienu, jo tie ir pietiekami saudzīgi ikdienas lietošanai, savukārt citi ieteicami tikai vienreiz vai divreiz nedēļā. Šāda veida šampūni satur dažādas aktīvas sastāvdaļas, kas norādītas iepakojuma otrā pusē. Lai panāktu vēlamo rezultātu, pretblaugznu šampūni jālieto vismaz vienu mēnesi, (ja vien netiek novērotas nevēlamas reakcijas), jo galvas ādai nepieciešams laiks normālai šūnu atjaunošanai.

Ja pēc viena mēneša pretblaugznu šampūna lietošanas blaugznas neizzūd, un jūs esat izmēģinājuši vismaz divus dažādus šampūnus, ieteicams konsultēties ar ārstu vai ādas kopšanas speciālistu. Īpaši svarīgi tas ir gadījumā, ja novērojat apsārtumu, niezi vai sausas plēksnes ar atmirušu galvas vai citas ķermeņa daļas ādu.

Ārsts novērtēs galvas ādu un izrakstīs ziedes, krēmus, losjonus vai šampūnus galvas ādai. Ja tiks konstatēti kādi apslēpti veselības traucējumi, tiks nozīmēti atbilstoši medikamenti šo traucējumu ārstēšanai.

Blaugznu novēršanai pieejami daudz un dažādi dabiskie ārstēšanas līdzekļi. Viens no populārākajiem ir tējas koka eļļas uzklāšana uz galvas ādas. Uzklājot nelielu daudzumu šīs ēteriskās eļļas uz zvīņainajiem galvas ādas laukumiem vai pievienojot dažus pilienus parastajam šampūnam, iespējams novēst blaugznas, jo eļļai piemīt antibakteriālas īpašības. Tējas koka eļļa var pat palīdzēt attīrīt aizsērējušus matu folikulus un apgādāt matu saknes ar barības vielām, mitrinot galvas ādu un matus. Tas palīdz novērst sausu ādu un niezi, kā arī kontrolēt pārmērīgo taukvielu sekrēciju.

Olīveļļas uzklāšana uz galvas ādas arī var palīdzēt risināt problēmas ar blaugznām. Olīveļļa satur svarīgas barības vielas un antioksidantus, kas padara to par lielisku izvēli galvas ādas un matu kopšanai. Tā spēj mitrināt sausu galvas ādu un ātri novērst plēkšņu veidošanos. Patiesību sakot, olīveļļa pat spēj izšķīdināt netīrumus un liekās taukvielas uz galvas ādas, kā arī atmiekšķēt atmirušās ādas šūnas, lai tās nenosprosto ādas folikulus.

Maigs un efektīvs veids kā samazināt blaugznas ir Austrālijas tējas koka eļļu saturoša šampūna lietošana. Jūsu mati būs maigāki un mirdzošāki, savukārt galvas āda – attīrīta un veselīga. Regulāri lietojot šampūnu, blaugznas iespējams kontrolēt.


Biežāk uzdotie jautājumi par blaugznām

Kas ir blaugznas?

Blaugznas ir stāvoklis, kurā atmirušās ādas šūnas tiek noārdītas no galvas ādas. Teju puse pasaules iedzīvotāju ir piedzīvojuši pārmērīgi aktīvu ādas plēkšņu veidošanos, kas var būt vai nu hronisks stāvoklis, vai rezultāts kādam citam ierosinošam faktoram; līdz ar šo problēmu bieži novērojams galvas ādas apsārtums un kairinājums.

Kādēļ man ir blaugznas?

Blaugznas ir ļoti izplatīta problēma, kas var skart teju visus neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai etniskās izcelsmes. Blaugznas var izraisīt dažādi faktori, piemēram, nepietiekami bieža matu mazgāšana ar šampūnu, pārmērīga matu ieveidošana, stress, nelīdzsvarota ēdienkarte un apslēpti ādas veselības sarežģījumi.

Vai blaugznas var izraisīt matu izkrišanu?

Lai gan blaugznas ir nekaitīgs stāvoklis, zinātnieki ir noskaidrojuši, ka mati, kas aug uz blaugznu kairinātas galvas ādas ir vairāk bojāti, salīdzinājumā ar tiem, kas izaug uz veselīgas galvas ādas. Tā kā ādas virspusē ir novājinātas kutikulas, tās sniedz augošajiem matu stiebriem mazāku aizsardzību. Tas nozīmē, ka jūs, visticamāk, zināmā mērā pieredzēsiet matu izkrišanu (jo tie lūzīs). Tā kā viens no blaugznu simptomiem ir nieze, arī kasoties, jūs varat nodarīt galvas ādai bojājumus, kas veicinās matu lūšanu. Tādēļ, lai novērstu ar blaugznām saistītu matu izkrišanu, šo problēmu ir nepieciešams risināt.

Kā blaugznas izskatās?

Parasti blaugznām raksturīga sausa, niezoša un plēksnēm klāta galvas āda. Baltās plēksnes, kas nokritušas no galvas matainās daļas var atrast arī rokām un pleciem. Ja galvas āda ir pārmēru taukaina, plēksnes būs dzeltenīgākas. Šis stāvoklis nav lipīgs, taču tas var būt neērts, jo matos redzamas baltas plēksnes. Ja cilvēkiem ar blaugznām ir tumši mati, blaugznas būs vairāk redzamas; līdzīgi ir arī gadījumos, kad cilvēki izvēlas valkāt tumšas drēbes.

Vai blaugznas ir sēnīte?

Blaugznas pašas par sevi nav sēnīte, taču tās izraisa sēnītes Malassezia globosa klātbūtne. Šī sēnīte atrodama uz itin visu cilvēku galvas ādas un sadala taukvielas, kuras pazīstamas kā sebums (šī procesa blakusprodukts ir oleīnskābe). Noteikts, ka puse cilvēku visā pasaulē ir jutīgi pret oleīnskābi; galvas āda reaģē, kļūstot kairināta un paātrinot ādas šūnu atjaunošanas ritmu, kas pēc tam liek noārdīties šūnām kā baltām plēksnēm.

Kā noteikt atšķirību starp utīm un blaugznām?

Gan utis, gan blaugznas var izraisīt diezgan līdzīgus simptomus, piemēram, niezi un baltus plankumus uz galvas ādas. Tā kā utis barojas ar cilvēka asinīm caur galvas ādu, tās var izraisīt galvas ādā reakciju, savukārt blaugznas ādu padara niezošu, ja tā ir ļoti sausa. Taču, ja cilvēkam ir utis, uz galvas ādas var pamanīt nelielu bālu punktiņu kustību un oliņas, kas šķiet pielipušas galvaskausam. Blaugznu gadījumā bālie punktiņi viegli izkrīt no matiem, savukārt galvas āda var izskatīties dzeltenīga vai balta, turklāt dažkārt pat zvīņaina vai taukaina. Cēloņi abām problēmām ir atšķirīgi, taču tās abas iespējams risināt ar pienācīgām aprūpes pieejām.

Ja šķiet, ka jums ir blaugznas, taču lietojat pretblaugznu šampūnu jau ilgāk nekā mēnesi bez redzamiem uzlabojumiem, konsultējieties ar ārstu, lai uzzinātu par tālākām ārstēšanas iespējām.