Kā atbrīvoties no blaugznām?

Blaugznas iespējams efektīvi kontrolēt un novērst ar pareizo pretblaugznu un keratolītisko līdzekļu kombināciju. Izsakoties vienkāršākiem vārdiem, jums jāapstrādā galvas āda ar aktīvajām vielām, kuras, pirmkārt, novērš sēnītes izplatību un, otrkārt, atmiekšķē atmirušās ādas plēksnes.

Blaugznas nešķiro (lielākoties). Neatkarīgi no tā, vai esat veci vai jauni, viļņainiem vai taisniem matiem, izmantojat lētākos vai dārgākos matu kopšanas līdzekļus, blaugznām nekas no tā visa nerūp. Blaugznas ir galvas ādas veselības problēma, kas neārstēta var atgriezties jebkurā brīdī. Pavisam īsā laikā jums var izveidoties balti dzeltenīgas un sausas ādas plēksnes, kas bieži izraisa kairinājumu, zvīņošanos un apsārtumu. Nav nekāds brīnums, ka jūs šo lasot, prātojot, kā šo problēmu atrisināt (tas ir iespējams, taču jāizvēlas pareizā pieeja). Iepazīstot un veicot vairākus šajā rakstā izklāstītos soļus, neviens pat nezinās, ka jums bijušas blaugznas… nekad vairs!

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

Kā apturēt blaugznas?

Vismaz šobrīd blaugznas nav izārstējamas (sadaļā par to, kas ir blaugznas) izskaidrojam, kādēļ tas nav iespējams), taču jūs varat vismaz “imitēt” izārstēšanos. Jūs varat likt blaugznām kļūt neaktīvām. Jūs tikai iedomājaties! Vairs nekādu sausu un dzeltenīgi baltu ādas plēkšņu uz pleciem! Nekā lieka ķemmē! Nekādas kairinātas galvas ādas! Tā vien liekas, ka blaugznas ir izārstētas. Vēlaties noskaidrot, kā to panākt? Izvēlieties kādu no turpinājumā aprakstītajiem pārbaudītajiem blaugznu pretlīdzekļiem!

PIEBILDE: Lai gan tiešsaistē uziesiet veselu jūru ar mājās pagatavojamiem pretblaugznu līdzekļiem, efektīvākos risinājumus piedāvā pārbaudīti zīmoli, piemēram, Australian Bodycare.


1) Apturiet blaugznas ar tējas koka eļļas šampūnu.

Tējas koka eļļa piedāvā efektīvāko dabīgo ārstniecības līdzekli cīņā pret blaugznām. Ja nevēlaties izmēģināt pretblaugznu malesēzijas sēnītes aktīvos šampūnus, dabīgs tējas koka eļļas šampūns varētu būt tieši tas, kas jums nepieciešams. Tējas koka eļļa ir dabīgs anstiseptisks līdzeklis, un zinātnieki ir pierādījuši, ka 5% devai piemīt potenciāls novērst blaugznu simptomus. Tējas koka eļļā atrodamas vairākas dabīgas sastāvdaļas, taču tieši terpinēns-4-ol nodrošina tējas koka eļļas efektīvo iedarbību cīņā pret blaugznām. Ja uzejat tējas koka eļļu vai tējas koka eļļas šampūnu, uz kura norādīts, ka tajā ir augsta terpinēma-4-ol koncentrācija, lieciet to iepirkumu grozā! Tas palīdzēs novērst niezošu galvas ādu!


2) Apturiet blaugznas ar pretblaugznu šampūnu, kurā ir viena vai vairākas pretblaugznu aktīvās vielas.

Jums izveidojušās blaugznas, jo galvas ādā iemitinājusies malasēzijas sēnīte. Visiem cilvēkiem galvas ādā atrodams neliels daudzums malasēzijas sēnītes, taču, ja jums ir blaugznas, visticamāk, sēnīte ir nekontrolēti savairojusies. Zinātnieki joprojām nav noskaidrojuši, kas to izraisa, taču nu viņi zina, kā to apturēt. Pretblaugznu šampūni satur sastāvdaļas, kas apgrūtina malasēzijas sēnītes augšanu, līdz ar to kontrolējot, un novēršot tās vairošanos. Tiklīdz malasēzijas sēnītes izplatība tiek apturēta, blaugznas kļūst neaktīvas.

Vietējā lielveikalā varētu būt labi daudz pretblaugznu šampūnu, taču tiešsaistē pieejami vairāki simti. Labākajiem piemīt malasēzijas sēnīti nomierinošas īpašības. Iedomājieties, ka jums tiek piedāvāts viens vai divi cepumi. Kuru izvēli jūs pieņemtu? Kura no tām labāk remdētu jūsu kāro zobu? Ar vienu varētu būt līdzēts, taču ar diviem tas ir pilnīgi droši. Īpaši efektīvi pretblaugznu šampūni ievēro tādus pašus nosacījumus, it īpaši tie, kas ārstē smagākus blaugznu gadījumus. Tieši tādēļ labākie pretblaugznu šampūni satur divas vai vairāk malasēzijas sēnīti nomierinošas vielas, piemēram:

  • klimbazolu;
  • piroktonu olamīnu;
  • ketokonazolu;
  • cinka piridīnu.

Pretblaugznu šampūnu zelta standarts ir divu malasēzijas sēnīti nomierinošu vielu kombinācija līdzās citām sastāvdaļām, kas atmiekšķē un izšķīdina esošās blaugznu plēksnes.


3) Novērsiet blaugznas ar salicilskābi.

Visticamāk, esat jau par to lasījuši, meklējot efektīvus blaugznu ārstēšanas līdzekļus. Taču šis nav blaugznu ārstēšanas līdzeklis, kuru vēlams lietot pirms konsultācijas ar ārstu. Aspirīna tabletes iesaka kā efektīvu mājās pagatavojamu pretblaugznu līdzekli (pareizāk sakot, saberztas aspirīna tabletes, kas tiek iemasētas galvas ādā). Salicilskābe aspirīna tabletēs ir iemesls, kādēļ šī pieeja spēj novērst blaugznas.

Padoms tiem, kuriem ir jutīga galvas āda: Dažkārt salicilskābe var kairināt jutīgu galvas ādu. Ja jums ir sausa vai īpaši jutīga galvas āda, izvairieties no salicilskābes un dodiet priekšroku citiem pretblaugznu līdzekļiem.

Pirms šīs metodes izmantošanas vienmēr konsultējieties ar ārstu!


4) Novērsiet blaugznas ar akmeņogļu darvu.

Lai gan tas neizklausās pārāk patīkami, akmeņogļu darva ir izsenis pierādīts dziedniecisks līdzeklis blaugznu skartai galvas ādai. Jā, šis līdzeklis tiek iegūts no akmeņoglēm. Jā, tas ir savā ziņā dabīgs. Jā, tas iedarbojas.

Lai gūtu labākos rezultātus, izvēlieties rūpnieciski izgatavotus akmeņogļu darvas pretblaugznu šampūnus. Šāda produkta iegāde garantēs, ka liksiet lietā iedarbīgu formulu, kura atzīta par drošu un nenodarīs pāri jutīgai galvas ādai.

Akmeņogļu darva, tāpat kā tējas koka eļļa, ir dažādu sastāvdaļu sajaukums, kas var novērst ne tikai blaugznu, bet arī psoriāzes simptomus. Abi veselības sarežģījumi ir labi pamanāmi, jo veido uz ādas sausas un zvīņainas plēksnes. Akmeņogļu darva palīdz normalizēt ādas eksfoliācijas ātrumu, iedarbojoties līdzīgi kā salicilskābe.


5) Novērsiet blaugznas ar tējas koka un kokosriekstu eļļas kombināciju.

Kokosriekstu un tējas koka eļļas maisījums ir vienkāršākais mājās pagatavojamais pretblaugznu līdzeklis. Lai gan iesakām stingri izvairīties no lielākās daļas tiešsaistē aprakstīto pretblaugznu līdzekļu, vienkāršais kokosriekstu un tējas koka eļļas sajaukums ir ārkārtīgi iedarbīgs.

Kokosriekstu un tējas koka eļļas sajaukums iedarbojas nelielu un mērenu blaugznu problēmu gadījumā… ja to pagatavo pareizajā koncentrācijā (tas ir īpaši svarīgi). Turpinājumā uzzināsiet, kā to paveikt.

Kokosriekstu eļļa iedarbojas divos veidos. Pirmkārt, tā palīdz novērst sausu ādu. Otrkārt, gandrīz 50% no tās sastāva veido laurīnskābe.

Kokosriekstu eļļa ir lielisks mitrinātājs. Āda ir veidota no taukvielām, tādēļ sausai ādai trūkst taukvielu. Līdz ar to kokosriekstu eļļa ārstē jau esošās plēksnes, neļaujot veidoties jaunām. Ja jums ir parastais seborejiskais dermatīts, kuru pazīst arī kā galvas ādas blaugznas (lai gan iepriekš teicām, ka blaugznas nekad nevienu nešķiro, šis ir viens no retajiem gadījumiem, kad tās to tomēr dara, jo malasēzijas sēnīte labāk vairojas taukainā galvas ādā), ieteicams maisījumu izmantot, ieklājot to uz nakti vai stundu pirms matu mazgāšanas ar šampūnu.

Tējas koka eļļa ir dabīgs antiseptisks līdzeklis, kas padara galvas ādu par nepiemērotu vidi malasēzijas sēnītei.

Tējas koka eļļa ir lielisks līdzeklis cīņā pret blaugznām, it īpaši, ja tajā ir daudz terpinēna-4-ol. Ja to sajauc ar kokosriekstu eļļu pareizajā koncentrācijā, tiek iegūts dabisks pretblaugznu līdzeklis.


Kas ir blaugznas?

Blaugznas ir sava veida dermatīts (tāpat kā ekzēma). To pazīmes un simptomi ir līdzīgi, taču blaugznas (medicīniskajā valodā sauktas par “seborejisko dermatītu”) skar nevis visu ķermeni, bet parasti ieperinās galvas ādā. Blaugznas var atrast jebkurā apmatojuma klātā vai taukainā ādas vietā, arī uzacīs, deguna ielokos, uz sejas un, jā, arī ķermeņa lejasdaļā kaunuma apmatojumā.

Ja jums ir blaugznas, jūs noteikti pieredzēsiet šādus simptomus:

  • Lielas, sausas un balti dzeltenīgas ādas plēksnes.
  • Apsārtusi, niezoša, iekaisusi un zvīņaina āda.
  • Dažkārt/bieži taukaina galvas āda.

Lai diagnosticētu blaugznas, uz ādas ir jābūt pastiprinātai malasēzijas sēnītes klātbūtnei. Lai gan šis nav blaugznu pamata cēlonis, sēnītes kontrolēšana palīdz kontrolēt arī blaugznas. Blaugznu sākotnējais cēlonis un izraisītājs joprojām nav noskaidrots, tādēļ šobrīd nav neviena zināma ārstniecības līdzekļa.

Ko tas nozīmē? Lūk, kādas ir labās ziņas! Jūs varat ar labiem panākumiem apturēt blaugznas. Balti dzeltenīgās plēksnes izzudīs, un blaugznu daudzums ievērojami kritīsies. Jūs varat novērst apsārtušo, niezošo un zvīņaino ādu. Jūs varat neļaut blaugznām parādīties no jauna. Taču tas viss iespējams tikai tad, ja veicat šīs procedūras regulāri. Līdz ar to 1.-6. solī aprakstītās darbības pastāvīgi jāiekļauj galvas ādas kopšanas rituālā.


Cēloņi

Blaugznas rodas no jūsu matu folikuliem, tādēļ tās bieži redzamas ādas vietās, kuras ir noklātas ar matiem vai taukainas. Matu folikuli (poras) izdala sebumu, taukainu ādas lipīdu sajaukumu, savukārt malasēzijas sēnīte taukainā vidē zeļ un plaukst.

Visās ādas vietās ir sarežģīts mikrobioms, kas ir mājvieta miljardiem sēnīšu un baktēriju. Tas ir dabīgi un normāli. Mikrobioms ir rūpīgi līdzsvarota populācija, kas palīdz uzturēt ādu veselīgu. Taču, noteiktām baktērijām vai sēnītēm sākot vairoties patoloģiski ātri, veidojas akne vai blaugznas.

Pastiprināta sebuma sekrēcija padara matu folikulus par pievilcīgu mājvietu malasēzijas sēnītei. Kontrolējot abus cēloņus, varat atvieglot un novērst blaugznu simptomus.

Simptomi

Kā zināt, vai jums ir blaugznas vai sausa galvas āda? Kad dažas baltas pūkas uz pleciem kļūst par klīniski diagnosticējamām blaugznām? Atšķirība starp blaugznām un sausu ādu ir svarīga, jo abas problēmas tiek ārstētas atšķirīgos veidos. Blaugznas plaukst un zeļ taukainā vidē, tādēļ sausas galvas ādas ārstēšana, visticamāk, tikai vairos problēmas ar blaugznām.

Atšķirības starp abām problēmām ir viegli noteikt. Ja jums ir blaugznas, jums būs redzamas lielas, balti dzeltenīgas ādas plēksnes un/vai pikuči. Ja jums ir sausa āda, jums būs mazākas plēksnītes sausas ādas. Turklāt blaugznas vislabāk veidojas uz taukainas galvas ādas, savukārt sausa galvas āda ir… sausa.


BUJ – biežāk uzdotie jautājumi

– Kādēļ cilvēkiem veidojas blaugznas?

Blaugznas veidojas, ja galvas ādas mikroflorā zudis līdzsvars. Visiem cilvēkiem ādā mājo baktērijas un sēnītes, taču līdzsvarotā daudzumā tās neapdraud ādas veselību (nelīdzsvarotos apstākļos veidojas blaugznas). Blaugznas veidojas, ja pārmēru aktīvi vairojas malasēzijas sēnīte. Šī sēnīte vislabāk jūtas tieši taukainā vidē.

– Kas palīdz novērst blaugznas?

Lai novērstu un atbrīvotos no blaugznām, iesaka dabiskus antiseptiskus līdzekļus, piemēram, tējas koka eļļu. Iesakām izmantot rūpnieciski ražotus tējas koka eļļas šampūnus matiem ar blaugznām.

– Kā izmantot tējas koka eļļu blaugznu novēršanā?

Tējas koka eļļa ir dabisks antiseptisks līdzeklis, kas var palīdzēt kontrolēt malasēzijas sēnītes (blaugznu izraisītājs) vairošanos galvas ādā. Tējas koka eļļu var izmantot arī pievienojot to jau gatavos šampūnos.