Kā atbrīvoties no sausas galvas ādas – septiņi paņēmieni, kuri jums noteikti jāzina
Ik viens no mums visticamāk kādā brīdi ir saskāries ar sausu galvas ādu. Ja to nenovērš, tā var pārtapt par hronisku problēmu, kas var izraisīt niezi un blaugznas. Mūsu saraksts ar risinājumiem un kopšanas līdzekļiem var izrādīties tieši tas, kas jums nepieciešams, lai atjaunotu mitruma līmeni un iegūtu veselīgus un kuplus matus.
1. Galvas ādas masāža:
Iespējams, iedarbīgākais un vieglākais sausas galvas ādas novēršanas līdzeklis ir galvas ādas masāža. Varat paši sev sniegt maigu masāžu, vienkārši berzējot pirkstu galus ar vieglām apļveida kustībām, iemasējot galvas ādā šampūnu vai uzklājot eļļu. Galvas ādas masāža var stimulēt dabisko eļļu sekrēciju un veicināt asinsriti uz matu folikuliem, ļaujot tiem saņemt vairāk barības vielu un tādējādi veicinot matu augšanu. Ja izmantosiet masāžai eļļas istabas temperatūrā, tām būs ne vien kopjoša bet arī pretiekaisuma, pretsēnīšu un antibakteriāla iedarbība, kas var novērst niezi un nomierināt galvas ādu.
Matu ķemmēšanu ar matu suku iesaka, jo matu sukas zariņu unikālā struktūra pārnes galvas ādas izdalītās dabiskās taukvielas līdz pat matu stiebru galiem. Tā rezultātā iegūsiet spīdošus un piesātinātus matus. Maiga ķemmēšana ar matu suku pirms mazgāšanas atver galvas ādas poras, tādejādi noārdot atmirušās ādas šūnas, lai galvas ādu varētu pienācīgi attīrīt un mitrināt.
2. Kondicionēšanas procedūras
Ja galvas āda neizdala pietiekami daudz dabiskā sebuma, tas liek matiem izskatīties blāviem, savukārt galvas āda kļūst niezoša un plēkšņaina. Apgādājot galvas ādu ar barības vielām ādas procedūru laikā, jūs varat nekavējoties nomierināt ādu un novērst niezošas un sausas ādas cēloņus. Galvas ādas procedūra spēj sniegt ādai barības vielas, tādēļ tādas problēmas kā nieze vai kairinājums kļūs par retu parādību.
Svarīgi izvēlēties pareizo matu kondicionēšanas masku, kas ir atbilstoša jūsu matu tipam un satur svarīgākās dabiskās sastāvdaļas. Kvalitatīva galvas ādas procedūra jāveic vismaz 20 minūtes, lai maska pilnībā iesūktos galvas ādā. Pēc procedūras izskalojiet matus vēsā ūdenī, lai palīdzētu noslēgties matu stiebriem, ieslēdzot maksimālu daudzumu mitruma. Lai gūtu labākus rezultātus, ieteicams matu kondicionēšanas procedūras veikt mājas apstākļos vismaz vienreiz nedēļā.
3. Izmantojiet tējas koka eļļu
Tējas koka eļļa ir labi pazīstama, pateicoties tās neskaitāmajām labvēlīgajām īpašībām; tā ir antibakteriāla un antiseptiska, tādēļ to bieži izvēlas kā labāko alternatīvu agresīvajām ķīmiskajām vielām. Eļļa tiek iegūta no Austrālijas tējas koka (Melaleuca alternifolia) lapām, un tā bieži tiek iekļauta dažādos produktos, piemēram, augu gelos, krēmos, šampūnos un kondicionieros.
Eļļu var ieklāt matos dažādos veidos, taču svarīgi atcerēties, ka to tīru, neatšķaidītu nedrīkst uzklāt uz galvas ādas vai citviet uz ādas, jo tā var izraisīt ādas kairinājumu. Eļļa ir jāatšķaida ar citu bāzes eļļu, piemēram, rīcineļļu, kokosriekstu eļļu vai citām veselīgajām eļļām, un jāatstāj matos uz nakti. Tāpat varat pievienot dažas pilītes tējas koka eļļas parastajam šampūnam, lai gūtu no tā visu labumu.
Vai zinājāt:
Australian Bodycare matu kopšanas produkti ar tējas koka eļļu ir paredzēti galvas ādas problēmu novēršanai.
Īpaši efektīvi tie ir cīņā pret blaugznām, kairinātu un sausu ādu. Šie produkti ir klīniski dokumentēti. Skatīt produktus šeit
4. Nomainiet šampūnu un matu kopšanas līdzekļus
Sausu galvas ādu var izraisīt pārāk bieža matu mazgāšana ar šampūnu vai tādu līdzekļu izmantošana, kuri jūsu galvas ādai vai matiem ir pārāk agresīvi. Vislabāk nemazgāt matus ar šampūnu katru dienu vai izvēlēties tādu šampūnu, kas īpaši izstrādāts sausiem matiem. Bieža matu mazgāšana karstā ūdenī un tādu līdzekļu izmantošana, kas satur alkoholu, arī var veicināt sausas galvas ādas rašanos un stāvokļa pasliktināšanos. Piemērota šampūna izvēle var būt sarežģīta, taču profesionāls un kvalitatīvs šampūns var viest lielas pārmaiņas galvas ādas attīrīšanā un mitrināšanā.
Labāk ierobežot vai pārtraukt izmantot karstā gaisa iekārtas un matu žāvētājus, lai nepieļautu matu izžūšanu un ļautu galvas ādai atgūties un apgādāt sevi ar barības vielām dabiskā ceļā. Ja nevarat pateikt ardievas matu ieveidošanas līdzekļiem uz visiem laikiem, vienmēr varat mainīt tos un izvēlēties piemērotākus un vieglākus līdzekļus, kas nodrošina matu stiebriem aizsargājošu slāni, gādājot par mīkstākiem, mirdzošākiem un gludākiem matiem.
5. Izmaiņas ēdienkartē
Neveselīga ēdienkarte, kurā trūkst svarīgu barības vielu, kas atbalsta ādas veselību, var būt viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ veidojas sausa galvas āda. Ievērojot veselīgu un līdzsvarotu ēdienkarti, daudziem izdevies atrisināt savas veselības problēmas.
Svarīgākās uzturvielas:
– Cinks – pētījumos norādīts, ka mati, āda, zobi un nagi nespēj augt bez cinka; minerālviela ir svarīga audu augšanai un atjaunošanai visā ķermenī.
– Omega 3 taukskābes – sausa galvas āda var liecināt, ka trūkst šo taukskābju. Omega 3 taukskābju trūkums var izraisīt sausu ādu un palēninātu asinsriti.
A vitamīns – aknas, olas, piena produkti un daudzi augļi un dārzeņi ir lielisks A vitamīna avots; šis vitamīns atbalsta ādas šūnu uzturēšanu un funkcijas. Iekļaujot ēdienkartē pietiekami daudz A vitamīna, jūs samazināsiet sausas galvas ādas iespējamību līdz minimumam.
Tāpat zināms, ka ēdienkarte ar bagātīgu cukura daudzumu var saasināt blaugznu un sausas ādas veidošanos. Blaugznas bieži saista ar sausu ādu un skaidro ar rauga sēnīti, tādēļ pārmērīgs daudzums cukura ēdienkartē var veicināt šīs sēnītes augšanu un saasināt šo problēmu.
6. Uzņemiet pietiekami daudz ūdens
Mēs visi zinām, cik ļoti pietiekams ūdens daudzums ietekmē veselīgu un mirdzošu izskatu, taču vai jūs zinājāt, ka atūdeņošanās var izraisīt arī sausu ādu? Kad ķermenis ir atūdeņojies, varat ievērot, cik sausa kļūst āda, kā arī pamanīt citus simptomus, piemēram, nogurumu un savārgumu, taču nereti palaižat garām to, ka ūdens trūkums izraisījis arī sausu galvas ādu.
Diemžēl galvas āda bieži izžūst, jo tā tiešā veidā tiek pakļauta saules iedarbībai un netiek pareizi kopta (to parasti nemitrina, tādēļ tā nesaņem vajadzīgo daudzumu ūdens). Visi šie faktori veicina sausu un niezošu ādu un nopietnākajos gadījumos arī plēkšņainu galvas ādu. Parasti iesaka izdzert sešas līdz astoņas glāzes ūdens katru dienu, taču šis daudzums var atšķirties atkarībā no klimata un cilvēka dzīvesveida.
7. Izmantojiet kokosriekstu un tējas koka eļļu
Kokosriekstu eļļa vislabāk pazīstama ar savām mitrinošajām īpašībām, palīdzot matiem atgūt zaudēto mitrumu un cīnoties pret sausumu. Tai piemīt arī antibakteriālas un pretsēnīšu īpašības. Tējas koka eļļas un kokosriekstu eļļas uzklāšana var veicināt asinsriti matu folikulos un galvas ādā, tādējādi veicinot neaizvietojamu barības vielu pieplūdi. Laikā starp matu mazgāšanas reizēm eļļa veic aizsargfunkcijas un notur mitrumu matos, lai tie paliktu maigi un mirdzoši.
Daudzi izvēlas siltu kokosriekstu eļļu, lai apstrādātu ar to galvas ādu un uzklātu tieši uz matiem; lai iestrādātu eļļu matos, tiek izmantota matu suka, bet pēc tam eļļa uz dažām stundām līdz mazgāšanai tiek atstāta iesūkties matos. Tas ne vien rada lielisku smaržu, bet ir arī pilnībā dabiski. Tā ir lieliska alternatīva lielākajai daļai veikalos pieejamo līdzekļu ar līdzīgu iedarbību. Ja jums nepatīk kokosriekstu eļļas smarža, varat iemaisīt vienu vai divus pilienus savas iecienītākās aromātiskās ēteriskās eļļas patīkamākai smaržai.
Sausas galvas ādas simptomi
Tie, kuriem ir sausa un plēkšņaina galvas āda, bieži uzskata, ka iemesls ir blaugznas. Taču, visticamāk, šie izplatītie simptomi ir tikai sausas galvas ādas rezultāts.
Sausa galvas āda parasti izveidojas, ja tā ir pārāk maz mitrināta. Savukārt tas izraisa ādas kairinājumu, un tā rezultātā āda kļūst plēkšņaina un ļoti sausa. Dažkārt cilvēki novēro, ka āda uz citām ķermeņa daļām, piemēram, rokām un kājām, arī kļūst sausāka. Šādu situāciju var izraisīt vairāki faktori, tostarp temperatūra, vecums, reakcija uz produktiem, kas uzklāti uz galvas ādas; visi šie faktori sīkāk izvērtēti turpmāk tekstā.
Sausu galvas ādu un blaugznas var atšķirt, izvērtējot to, kā izskatās plēksnes. Blaugznu plēksnes parasti ir lielākas, dzeltenas vai baltas un var izskatīties taukainas. Blaugznu plēksnes dažkārt var grūtāk atdalīties no ādas. Mazākas sausas plēksnītes var liecināt par sausu ādu, turklāt āda var būt sausa arī citās ķermeņa daļās. Abi veselības stāvokļi izraisa niezošu galvas ādu, taču blaugznu pacientiem bieži ir arī apsārtusi, taukaina un zvīņaina āda.
Sausas ādas cēloņi
Lielāko daļu sausas un niezošas galvas ādas cēloņu var iedalīt iekšējos un ārējos:
Iekšējie cēloņi:
– ādas problēmas, piemēram, dažādas dermatīta vai psoriāzes formas;
– vecums; parasti āda ar gadiem kļūst sausāka;
– fizisks un emocionāls stress vai atpūtas trūkums;
– iedzimtība;
– hormonu izmaiņas vai līdzsvara trūkums;
– pārmērīgs cukura, taukvielu un cietes patēriņš vai nepareiza ēdienkarte.
Ārējie cēloņi:
– ārkārtīgas temperatūras vai gadalaiku izmaiņas; auksti laikapstākļi un ziema parasti tiek saistīti ar sausu galvas ādu;
– pārmērīgs matu kopšanas produktu lietojums, tostarp ziepes, šampūni un matu kopšanas līdzekļi, kas kairina ādu un veicina saskares dermatītu;
– vides piesārņojums;
– dzīvesveida faktori, piemēram, smēķēšana vai nepareiza ēdienkarte, kas var izraisīt atūdeņošanos;
– medikamentu lietošana, kas var izraisīt atūdeņošanos.
Sausu galvas ādu visbiežāk izraisa mitruma trūkums, tādēļ pacienti daudzkārt novēro sausu ādu arī citās ķermeņa daļās. Labākais un iedarbīgākais veids, kā novērst sausu ādu, ir palielināt šķidruma uzņemšanu un mitrināt galvas ādu iepriekš aprakstītajā veidā.
Ja niezes un plēkšņu veidošanās galvenais cēlonis izrādās blaugznas, tās iespējams novērst ar vienkāršiem bezrecepšu šampūniem. Ja mēneša laikā nav novērojami uzlabojumi un galvas āda šķiet kairināta vai iekaisusi, labāk konsultēties ar ārstu. Ārsts nekavējoties noteiks diagnozi un izslēgs citas ādas problēmas, vienkārši vizuāli izvērtējot jūsu galvas ādu.
Biežāk uzdotie jautājumi par sausu galvas ādu
– Kādēļ mana galvas āda tik ļoti niez?
Niezoša galvas āda var būt traucējoša, jo tā liek bieži kasīties un izraisa diskomfortu. Niezošu galvas ādu bieži var izskaidrot ar blaugznām vai sausu ādu, taču jums arī vienkārši var būt jutīga galvas āda.
– Kādēļ mana galvas āda ir sāpīga?
Galvas ādas sāpes var izpausties kā durstoša, dedzinoša un kņudoša sajūta; cilvēkiem, kuriem dabiski ir taukaināki vai sausāki mati, biežāk nākas pieredzēt sāpošu galvas ādu. To var izraisīt dažādi faktori, tostarp blaugznas, infekcija vai pat utis.
– Kas izraisa niezošu galvas ādu?
Niezoša galvas āda, visticamāk, skaidrojama ar kādu no šiem cēloņiem: blaugznas, psoriāze, sēnītes infekcija, utis vai alerģiska reakcija. Parasti par niezošu galvas ādu nevajag pārāk satraukties, taču gadījumā, ja bezrecepšu šampūni jums nepalīdz, nieze ietekmē jūsu koncentrēšanās spējas un āda ir sāpīga, labāk sazināties ar ārstu.
– Kā atbrīvoties no plēkšņainas galvas ādas?
Varat mēģināt regulāri mazgāt matus, mainīt šampūnus, veikt mitrināšanas procedūras un izmantot ārstniecības līdzekļus, kā arī nekasīties, ja uz ādas veidojas plēksnes.
– Kas ir seborejiskais dermatīts?
Šo problēmu uzskata par hronisku ekzēmas formu, kas parādās uz ādas vietās, kurās atrodas taukaudu dziedzeri. Pacientiem novērojamas sausas galvas ādas un citu ķermeņu daļu ādas plēksnes.
– Galvas ādas vēzis?
Ādas vēzis var veidoties arī uz galvas ādas, jo šajā ķermeņa daļā tāpat atrodas pigmentācijas šūnas. Taču ādas vēža rašanās var būt atkarīga no vēža veida – bazālo šūnu vēzis, plakanšūnu vēzis vai melanoma.
– Kādēļ man uz galvas ādas ir izsitumi?
Izsitumi ir pārsteidzoši izplatīta parādība, kas izskaidrojama vienkārši ar atmirušajām ādas šūnām, produktu atlikumu uzkrāšanos un dabisko taukvielu krājumiem uz galvas ādas, kas kļūst par barību baktērijām, kuras noved pie aknes veidošanās.
– Kas izraisa galvas ādas psoriāzi?
Galvas ādas psoriāze ir izplatīta ādas problēma, kuras ietekmē uz ādas veidojas izvirzīti, sarkani un zvīņaini plankumi. Parasti uzskata, ka galvas ādas psoriāze ir saistīta ar ģenētiskiem traucējumiem, kas ietekmē imūnsistēmas noteiktas daļas.