Kā lietot tējas koka eļļu ādai ar tendenci uz akni

Akne var būt nomācoša, kaitinoša un var negatīvi ietekmēt Jūsu pašapziņu. Ja jūs ir skārusi akne, ir sajūta, ka uzliesmojums parādās nepiemērotākajos brīžos, ‒ tas ir nepatīkami. Tā var jums likt justies kā pusaudzim, kā neiederīgam, kā dīvainim.  Zināšanas par to, kā pareizi kopt  aknes skartu ādu, palīdzēs jums atgūt kontroli.

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

Kas ir akne?

Zinātniski akne ir definēta kā hroniska, iekaisīga ādas slimība. Hroniska akne ir nepārtraukti un ilgstoši noritoša ādas slimība, bet iekaisums parāda, kā jūsu imūnsistēma reaģē, veidojot iekaisušus, sarkanus izsitumus ar rozā nokrāsu.

Akne ir matu folikulu/poru un tauku dziedzeru slimība. Akne veidojas trīs faktoru kombinācijas ietekmē. Pirmkārt, jūsu āda izdala pārāk daudz taukvielu, bet taukainas un kombinētas ādas tipi ir vairāk pakļauti aknes attīstības riskam. Otrkārt, jūsu āda pietiekami ātri nenolobās – parasti ādas šūnas gandrīz pilnīgi nolobās ik 30 dienas. Kad dabiskā nolobīšanās notiek lēnāk, mirušās ādas šūnas tiek iesprostotas jūsu ādas porās. Ar taukiem un mirušām šūnām pildītās, nosprostotās poras, kļūst par barību akni izraisošajām baktērijām – Propionibacterium acnes. Kad šīs baktērijas aug, tās atbrīvo olbaltumvielas, uz ko reaģē jūsu imūnsistēma izraisot iekaisumu, ko jūs redzat kā plankumu, pinni vai akni.


Akne bieži attīstās pubertātes laikā, jo hormonālo svārstību dēļ āda kļūst taukaina un sākas aknes veidošanās cikls. Tāpēc sievietes ir pakļautas aknes uzliesmojumiem menstruālā cikla laikā.

Tomēr akne neietekmē tikai pusaudžus un nav saistīta tikai ar hormonālām svārstībām menstruālā cikla laikā. Akne aizvien biežāk skar pieaugušos, un tās attīstību var veicināt stress, diēta, dzīvesstils un citi stresu veicinoši faktori.

Ja jums ir akne, āda ir klāta ar iekaisušiem izsitumiem ‒ tos ir viegli pazīt, jo tie izraisa iekaisumu, ādai kļūstot sarkanai ar rozā nokrāsu. Tie var būt sāpīgi, tiem var veidoties ar strutām pildīts gals, un pēc izārstēšanas tie var atstāt brūnus vai hiperpigmentētus plankumus.

Kāpēc lietot tējas koka eļļu?

Tējas koka eļļa ir dabisks antiseptisks līdzeklis, kas iegūts no Austrālijas tējas koka lapām. Tā var palīdzēt cīnīties ar baktērijām un mikroorganismu augšanu, padarot to īpašu noderīgu lietošanai ādai ar tendenci uz aknes veidošanos. Kad tiek novērsts viens no aknes rašanās iemesliem, tā vairs nevar apdraudēt jūsu ādu. Tējas koka eļļas lietošana palīdz novērst Propionibacterium acnes augšanu uz jūsu ādas – tās ir baktērijas, kas izraisa akni.

Pareizi atšķaidīta tējas koka eļļa palīdzēs ne tikai cīnīties ar akni, bet arī novērst tās veidošanos. Tējas koka eļļa ir ēteriskā eļļa, tāpēc tā var ļoti efektīvi iekļūt ādas porās. Aknes gadījumos lietotajiem līdzekļiem ir svarīgi iekļūt porās, jo tieši porās attīstās akne. Eļļa  pievelk eļļu, bet atgrūž ūdeni, tādējādi tējas koka eļļa ir perfekts šķīdums taukainai, aknes skartai ādai.

Kad jūs lietojat tējas koka eļļu, tā sajaucas ar jūsu ādas dabiskajām taukvielām un novērš iespēju, ka nosprostotās poras kļūst par barību akni izraisošajām baktērijām. Bez iepriekš minētā aknes baktērijas nevar augt, tādejādi novēršot aknes attīstību.

Tējas koka eļļa arī efektīvi paātrina ādas dzīšanu. Vai jums kādreiz nācies piedzīvot situācija, kas ir līdzīga apburtajam lokam –  tiklīdz vecie izsitumi izskatās sadzijuši, parādās jauni? Tējas koka eļļas lietošana var palīdzēt. Kā antiseptisks līdzeklis tējas koka eļļa var kavēt kaitīgo baktēriju augšanu aknes izsitumos, tādejādi ātri sadziedējot ādu.

Spot stick

Spot stick

€7,99

See product

Kā lietot tējas koka eļļu uz ādas, kurai ir tendence uz aknes veidošanos?

Lai atbrīvotos no aknes, ir jānovērš vismaz viens, bet labākajā gadījumā divi vai visi trīs  akni izraisošie faktori. Šie faktori ir: akni izraisošās baktērijas; izteikti taukaina āda; nepietiekama vai lēna ādas lobīšanās. Tāpēc atbilstošam ādas kopšanas rituālam ir pozitīva ietekme, lai atbrīvotos no aknes veidošanās.

Lai veiksmīgi cīnītos ar akni, ikdienas rituālā ir jāiekļauj efektīvs attīrīšanas līdzeklis, piemēram, sejas mazgāšanas līdzekli ar Austrālijas tējas koka eļļu. Āda, kas ir dziļi attīrīta, neuzkrāj tik daudz mirušo ādas šūnu. Tīrīšana atbrīvo ādu gan no liekajām taukvielām, gan no atmirušajām ādas šūnām, kas atrodas porās. Kosmētikas produkti, piemēram, sauļošanās krēmi, BB krēmi un pamata krēmi var kavēt mirušo ādas šūnu lobīšanos, padarot tās lipīgas. Ādas tīrīšana katru dienu var palīdzēt to novērst.

Profesionāļa padoms: Ir svarīgi izvēlēties sejas attīrīšanas produktu, kas ir izstrādāts taukainai vai kombinētai ādai ar tendenci uz aknes veidošanos. Produkti ar tējas koka eļļu ir lieliska izvēle.

Pēc sejas tīrīšanas ieteicams lietot sejas masku. Pašas labākās ir uz māla bāzes veidotas sejas maskas, piemēram, mūsu uz māla bāzes veidotā sejas maska ar dabisko Austrālijas tējas koka eļļu. Māls palīdz absorbēt liekās taukvielas, uzsūcot arī dziļi porās esošos taukus. Izvēlieties piemērotāko uz māla bāzes veidoto sejas masku un jūsu ādas stāvoklis uzlabosies, izmantojot tējas koka eļļas dabiskās antibakteriālās īpašības, kā arī sandalkoka riekstu čaumalas, kas palīdz atbrīvoties no mirušajām ādas šūnām un novērst aknes veidošanos. Viens produkts ar trīs acīmredzamām priekšrocībām.

Lai novērstu aknes veidošanos, ļoti svarīga ir arī mitrinoša līdzekļa lietošana. Gadījumā, kad ādai ir tendence uz aknes veidošanos, ir sajūta, ka sejas krēma lietošana ir pēdējais, ko jūs gribētu darīt. Jūsu āda jau ir taukaina, kāpēc vajadzētu to papildus mitrināt? Ne visiem zināms noslēpums ir tāds, ka taukainai ādai bieži vien trūkst konkrēta taukvielas veida, tādēļ ādas sausums padara ādu vēl taukaināku un pastiprina aknes veidošanos. Mežrozīšu un vīnogu kauliņu eļļā ir daudz šāda veida taukvielu, kas varētu trūkt jūsu ādai.

Lai mitrinātu ādu, jūs varat mājās sajaukt mežrozīšu eļļu ar tējas koka eļļu atbilstošā proporcijā. Kā alternatīvu varat pirkt sejas krēmu, kura sastāvā ir abas šīs sastāvdaļas. Vislabāk lietot mitrinošu līdzekli pirms gulēt iešanas, jo tad āda izdala mazāk taukvielu, ļaujot mitrinošajam līdzeklim labāk uzsūkties.

Aknes izsitumus, kas jau ir izveidojušies, var apstrādāt, uzklājot tējas koka eļļu saturošu līdzekli tieši uz izsitumiem. Lai aknes izsitumi ātrāk sadzītu, bieži nepieciešama īpaši koncentrēta aktīvo sastāvdaļu deva, tādēļ šāda līdzekļa lietošana, ko var uzklāt tieši uz pūtītēm, palīdzēs jums ātrāk atbrīvoties no aknes. Tieši uz izsitumiem uzklājamie produkti, kuros ir antiseptiskā tējas koka eļļa, ir ļoti efektīvi un dabiski aktīvi.


Lietojiet maskējošu zīmuļveida korektoru

Kamēr jūs gaidāt, kad jūsu jaunais sejas kopšanas rituāls palīdzēs jums atbrīvoties no aknes, maskējošs zīmuļveida korektors ir perfekts risinājums. Pretēji lielākajai daļai tonālo krēmu, kas nav pietiekami sedzoši, lai noklātu aknes izsitumus, maskējošie zīmuļveida korektori satur lielāku daudzumu pigmenta, kas palīdz tos maskēt. Vienkārši uzklājiet uz aknes skartajām ādas zonām un maigi iemasējiet.

Lai arī jūs iespējams domājat, ka korektori neietilpst ādas kopšanas produktu klāstā, arī tiem var būt pret akni vērsta iedarbība. Izvēloties maskējošu zīmuļveida korektoru, meklējiet tādu, kas satur tējas koka eļļu. Klājot šādu produktu tieši uz izsitumiem, tas maskēs un palīdzēs cīnīties ar akni.

Face tonic

Face tonic

€9,99

See product


Kā novērst aknes veidošanos

Aknei nebūtu jāietekmē jūsu dzīves ritms, ja jūs izvēlaties pareizu ādas kopšanu, uzturu un dzīvesveidu, lai palīdzētu to novērst. Vai jums ir vienota pieeja? Vai jūs sekojat visiem zemāk minētajiem ieteikumiem, lai atbrīvotos no aknes?

  1. Lietojiet tējas koka eļļu ādas kopšanai. Tējas koka eļļa ir dabisks antiseptisks līdzeklis, kas palīdz ādai, kam ir tendence uz aknes veidošanos. Tējas koka eļļa ir atrodama ādas kopšanas produktos. Īpaši vērtīgi, ja tējas koka eļļa ir pievienota ādas attīrīšanas līdzeklim, bet vēl vērtīgāk, ja tējas koka eļļa ir iekļauta tonikos, sejas krēmos un uz pinnēm uzklājamajos līdzekļos – produktos. Kas tiek atstāti uz ādas un netiek nomazgāti.
  1. Regulāri attīriet savu ādu no mirušajām ādas šūnām. Aknes baktērijas vairojas mirušu ādas šūnu masā, kas atrodas nosprostotās porās. Ja jums ir taukaina āda, poras viegli nosprostojas. Āda regulāri nolobās visiem cilvēkiem, tomēr taukainai un kombinētai ādai ir grūtāk atbrīvoties no mirušajām ādas šūnām. Regulāri lietojiet veco ādas šūnu nolobīšanos veicinošus līdzekļus, tā palīdzot paātrināt ādas dabisko nolobīšanos un novēršot mirušās ādas nosprostojumu veidošanos, līdz ar to arī aknes baktēriju augšanu.
  1. Lietojiet savam ādas tipam piemērotas eļļas. Ir nepareizi izvairīties no ādas mitrināšanas, ja ir tendence uz aknes veidošanos, pareizāk ir lietot mitrinošu līdzekli, kas cīnās ar akni. Ādas pētījumi ir parādījuši, ka eļļas, kur ir daudz linolēnskābes, patiesībā palīdz samazināt izsitumu apjomu uz ādas. Mitrinošajiem līdzekļiem, kas ir izstrādāti ādai ar tendenci uz aknes veidošanos, jāsatur mežrozīšu eļļa un vīnogu kauliņu eļļa, kā arī sastāvdaļas, kas cīnās pret akni, piemēram, tējas koka eļļa.
  1. Ievērojiet zemu cukura/zemu glikēmiskā indeksa diētu. Hormoni ir cieši saistīti ar aknes attīstību, jo specifiski hormoni liek jūsu ādai kļūt taukainākai. Hormonu līdzsvars var dabiski mainīties pubertātes un menstruāciju laikā, tomēr to var ietekmēt arī uzturs. Piemēram, insulīns ir hormons, kas atbrīvojas, kad jūs lietojat pārtiku, kurā ir daudz cukura. Kad tas atbrīvojas, to pavada cits hormons, ko sauc par insulīnam līdzīgo augšanas faktoru (IGF-1), hormonu, kas var stimulēt tauku dziedzerus un veicināt tauku sekrēciju. Cukurotas uzkodas ir viegli atpazīstamas, tomēr pārtika ar augstu glikēmisko indeksu ir arī, piemēram, čipsi, baltie kartupeļi un baltmaize.
  1. Izslēdziet piena produktus. Arī piena produkti var mainīt hormonu līdzsvaru. Pirmkārt, tie satur cukuru, otrkārt, tie dabiski satur hormonus, kas palīdz augt teļiem. Piena produktu lietošana var izmainīt hormonu līdzsvaru, kas var veicināt aknes attīstību.
  1. Regulējiet savu stresa līmeni. Smadzenes un āda ir savā veidā savienotas. Stress tiešā veidā ietekmē jūsu imūnsistēmu, samazinot tās spēju cīnīties ar slimībām. Akne ir ādas slimība, tādēļ stresa laikā tā var saasināties. Fiziskas aktivitātes un atpūta ir divi lieliski veidi, kā jūs varat samazināt savu stresa līmeni. Vingrojumi, kas balstīti uz muskuļu spēku un elpošanu, piemēram, joga un pilates, ir lielisks risinājums.

BUJ ‒ biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir akne?

Akne ir hroniska iekaisīga ādas slimība, ko izraisa trīs faktoru kombinācija: pastiprināta taukvielu sekrēcija, porās ieslēgtas mirušās ādas šūnas un akni izraisošas baktērijas. Akne bieži sākas pubertātes laikā, kad hormonālās svārstības var palielināt tauku sekrēciju ādā, tomēr mūsdienās arī pieaugušiem akne ir ļoti bieži sastopama problēma.

Kas ir tējas koka eļļa?

Tējas koka eļļa ir dabisks antiseptisks līdzeklis, ko var lietot kā palīglīdzekli cīņā ar izsitumiem uz ādas, kam ir tendence uz aknes veidošanos, ādas infekcijām u.c.

Kā atšķaidīt tējas koka eļļu lietošanai aknes gadījumā?

Lielākajā daļā veikalā nopērkamo produktu ar tējas koka eļļu, kas paredzēti cīņai ar akni, iekļauj tējas koka eļļu koncentrācijā no 0,1 līdz 1 %. Lai mājās pagatavotu maisījumu šādā koncentrācijā, ņemiet 99 g mežrozīšu eļļas un 1 g 100% (neatšķaidītas) tējas koka eļļas. Ievērojiet instrukcijas, kas norādītās uz jūsu tējas koka eļļas iepakojuma.

Kur iegādāties tējas koka eļļu, kas domāta aknes novēršanai?

Tējas koka eļļu var iegādāties aptiekās, mājsaimniecības un kosmētikas preču veikalos, kā arī tiešsaistē. To pērkot, labāk meklēt Austrālijas tējas koka eļļu, kam visbiežāk ir augsta terpinēna-4-ol koncentrācija, kas ir galvenā aktīvā tējas koka eļļas sastāvdaļā.

Kas izraisa akni?

Akni izraisa trīs faktoru kombinācija: pastiprināta taukvielu veidošanās, porās ieslēgtas mirušās ādas šūnas un palielināts akni izraisošo baktēriju ‒ Propionibacterium acnes ‒ daudzums. Akne veidojas porās, kur taukainās mirušās ādas masās aug akni izraisošās baktērijas, radot iekaisumu un aknes izsitumus.

Kā maskēt aknes izsitumus?

Aknes izsitumus vislabāk noslēpt ar maskējošo zīmuļveida korektoru, kas nav komedogēnisks, t.i., nenosprosto poras un satur vielas, kas cīnās ar akni, piemēram, tējas koka eļļu. Sedzošo zīmuļveida korektoru var lietot tieši uz aknes izsitumiem, lai tos padarītu mazāk redzamus.

Vai kokosriekstu eļļa palīdz aknes gadījumā?

Kokosriekstu eļļa satur apmēram 50 % laurēnskābes, kam ir antiseptiska iedarbība, bet tā arī veicina poru nosprostošanos, t.i., ir komedogēniska. Laurēnskābe var palīdzēt novērst akni izraisošo baktēriju augšanu, tomēr tā var bloķēt poras, pasliktinot ādas stāvokli. Cilvēkiem, kam ir tendence uz aknes veidošanos, būtu jāizvairās no kokosriekstu eļļas lietošanas, dodot priekšroku, piemēram, mežrozīšu eļļai.

Vai zobu pasta atbrīvo no aknes?

Zobu pasta sausina ādu, tāpēc var sausināt izsitumus, pūtītes un akni. To neiesaka lietot aknes ārstēšanā, jo ādas sausināšana ir kairinoša un var izraisīt iekaisumu. Akne ir iekaisīga slimība, tāpēc būtu jāizvairās no ādas kopšanas līdzekļiem, kas veicina iekaisumu.

Vai stress izraisa akni?

Stress nevar izraisīt akni, bet stress var provocēt akni vai pasliktināt aknes slimnieka stāvokli. Stress ietekmē organisma imūnatbildi, tāpēc tādas iekaisīgas ādas slimības kā akne var uzliesmot saspringta dzīves perioda laikā.

Face wash

Face wash

€12,99

See product