Kā lietot tējas koka eļļu cīņai ar utīm

Galvas utis ir sīki insekti, kas dzīvo tikai cilvēka galvas ādā. Tā ir bieži sastopama problēma, kas skar galvenokārt jaunākā skolas vai bērnudārza vecuma bērnus. Šajā rakstā mēs aplūkosim informāciju par to, kā identificēt un novērst galvas utis, kā arī, kā lietot tējas koka eļļu kā efektīvu līdzekli vispārējai galvas ādas stāvokļa uzlabošanai.

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

Galvas utu identificēšana

Galvas utis ir ļoti mazi, baltas vai pelēcīgi brūnas krāsas insekti, kas dzīvo galvas ādā. Lai arī nekaitīgas, utis var izraisīt diskomfortu, kairinājumu, ja no tām savlaicīgi neatbrīvojas. Šī tiek uzskatīta par lipīgu slimību, jo inficēšanās ar galvas utīm notiek, ja insekti uzrāpo uz jūsu galvas ādas. Galvas utis var iegūt šādi:

  • ja jūsu galva saskaras ar inficētu galvas ādu;
  • izmantojot vienas un tās pašas matu kopšanas ierīces, piemēram, lietojot vienu ķemmi ar kādu, kuram ir galvas utis;
  • lietojot vienus un tos pašus auduma priekšmetus ar inficēto personu, piemēram, polsterētas mēbeles, gultasveļu un cepures.

Tipiski, ka pirmsskolas vai sākumskolas vecuma bērniem ir lielāks risks iegūt galvas utis, jo viņi spēlējoties atrodas ļoti tuvu cits citam. Šis palielinātais risks attiecas arī uz viņu ģimenes locekļiem un tiem, kuri strādā ar maziem bērniem skolās vai citās iestādēs.

Konstatēt, ka jums vai bērnam ir utis, var būt sarežģīti, jo vienīgais uzticamais veids, kā diagnosticēt infekciju, ir atrast dzīvas un kustīgas galvas utis. Gnīdas, kas ir utu olas, viegli var sajaukt ar blaugznām ‒ vienīgā atšķirība ir tāda, ka gnīdas nevar noņemt, ķemmējot matus vai tās nopurinot.

Galvas utu simptomi ir galvas ādas nieze, sajūta, ka kaut kas rāpo pa galvas ādu, bet dažos gadījumos arī čūlas un bojājumi galvas ādā, kas attīstās niezes dēļ. Galvas utīm vajag baroties ar cilvēka asinīm vidēji ik piecas stundas, un to kodumi, siekalas un izkārnījumi var izraisīt galvas ādas niezi.


Nepērciet ķīmiskos pretutu līdzekļus

Aptiekās ir pieejami daudzi ķīmiski utu ārstēšanas līdzekļi, daži no tiem darbosies labi, bet pret dažiem galvas utis būs rezistentas. Problēma ir tā, ka, lietojot šos produktus, jūs riskējat ar savu veselību. Ķīmiskie pretutu līdzekļi ir izgatavoti no agresīvām ķīmiskām vielām, tie nav domāti regulārai lietošanai un, pat lietojot īstermiņā, var izraisīt blakusparādības.

Ja jūs lasāt šo, lai noskaidrotu, kā ārstēt bērnu, kuram ir galvas utis, jums būtu īpaši jāizvairās no ķīmisku vielu lietošanas.

Par laimi, ir efektīvs un galvas ādu aizsargājošs risinājums. Tējas koka eļļu saturošs kondicionieris un gnīdu ķemme.

Tas ir drošs, lēts un vienkāršs galvas utu novēršanas veids. Iemasējiet kondicionieri matos un galvas ādā un izķemmējiet tos. Atkārtojiet četras reizes divu nedēļu laikā. Darbs paveikts.

Šis risinājums darbojas divos līmeņos. Kondicionieris padara jūsu matus ļoti viegli ķemmējamus, bet antibakteriālā tējas koka eļļa palīdz attīrīt galvas ādu. Tas ir zinātniski pierādīts ‒ turpiniet lasīt, lai uzzinātu visu informāciju. Vajadzīgas tikai divas nedēļas, lai dabiskā veidā atbrīvotos no galvas utīm.

Kāpēc lietot tējas koka eļļu

Ir veikti vairāki zinātniski pētījumi, kuru rezultāti ir atklājuši tējas koka eļļas, kas ir dabisks augu ekstrakts, daudzās priekšrocības. Tējas koka eļļa tiek iegūta no Austrālijas augoša auga Melaleuca alternifolia tvaika destilācijas procesā. Šī ēteriskā eļļa tikusi lietota gadsimtiem savu antiseptisko īpašību dēļ un tiek rekomendēta vairāku galvas ādas stāvokļu gadījumā. Tējas koka eļļa ir aktīvā sastāvdaļa daudzos kosmētikas un ādas kopšanas produktos, jo daudzi cilvēki dod priekšroku dabiskām alternatīvām, nevis agresīviem ķīmiskiem līdzekļiem, kas iekļauti medikamentos un citos ādas kopšanas produktos.

Jāsaka, ka kondicionieris ar tējas koka eļļu komplektā ar gnīdu ķemmi ir ļoti efektīvs. Austrālijā iegūtā augstākās kvalitātes tējas koka eļļa, ko mēs izmantojam, ir tīrs šķīdums ar kamparam līdzīgu smaržu. Produkts ir maigas iedarbības, dermatoloģiski pārbaudīts (ideāli piemērots jutīgai galvas ādai) un drošs lietošanai bērniem un pieaugušiem. Tējas koka eļļa ir populāra sastāvdaļa daudzos līdzekļos, kas domāti galvas ādai; tomēr jūs būsiet apmierināts ar rezultātu, lietojot to kā ārstniecisku līdzekli utu gadījumā.

Tējas koka eļļa ir ļoti noderīga lietošanai pie tādiem kairinājuma simptomiem kā apsārtums, zvīņošanās un ādas sūrstēšana. Tējas koka eļļu kā dabisku līdzekli Austrālijā lietojuši gadu desmitiem. Šim dabiskajam līdzeklim ir sena vēsture. Tomēr zinātnieki to sāka pētīt tikai līdz ar antibiotiku rezistences izplatību. Tagad ir publicēti pētījumi, kas pierāda tējas koka eļļas priekšrocības. Vēlies uzzināt vairāk? Ielūkojies šeit un šeit.


Kā atbrīvoties no galvas utīm

Ir vairāki veidi, kā atbrīvoties no galvas utīm. Dažus ārstēšanas līdzekļus var iegādāties aptiekās, vietējā lielveikalā vai tiešsaistē un parasti jums nebūs jāiet pie ārsta ar šo problēmu.

Ārstēšana nepieciešama tikai tad, kad konstatēta aktīva utu parādīšanās, ‒ uz to norāda dzīvu un kustīgu galvas utu klātbūtne vai to olas, kas ir piestiprinātas tuvu galvas ādai un vēl nav izšķīlušās. Nieze vai pazīmes, kas liecina par iepriekšēju inficēšanos (tukši vecu olu apvalki), nav iemesls, lai sāktu ārstēšanu.

Ir trīs galvenie veidi, kā atbrīvoties no galvas utīm;

  • Insekticīdi ar fizikālu iedarbību ir pieejami gelu, losjonu un izsmidzināmās formās, kas var saturēt, piemēram, dimetikonu, izopropila miristātu un ciklometikona šķīdumu vai izopropila alkohola aerosolu. Insekticīdi darbojas, pārklājot galvas utis un nosmacējot tās. Tas ir efektīvs ārstēšanas veids, jo galvas utīm pret šo metodi nevar attīstīties rezistence. Ārsti un farmaceiti Jums var ieteikt gan tādus produktus, ko var iegādāties bez receptes, gan tādus, kam nepieciešama recepte, atkarībā no tā, kādi ārstēšanas līdzekļi jau ir lietoti. Lai arī medikamentoza ārstēšana nogalinās utis, var paiet par vairākas dienas, līdz pāriet arī nieze.
  • Ķīmiski insekticīdi ir pieejami ūdens šķīduma veidā un satur malationu. Ķīmiskie insekticīdi darbojas, noindējot galvas utis; tomēr ir bijuši ziņojumi par utu rezistenci pret ķīmiskajiem insekticīdiem, tāpēc tie ne vienmēr ir efektīvi.
  • Slapjā ķemmēšana ir viens no efektīvākajiem līdz šim zināmajiem galvas utu novēršanas veidiem. Sāciet ar matu mazgāšanu un dāsni uzklājiet lielu daudzumu kondicioniera, kura sastāvā ir tējas koka eļļa. Rūpīgi izķemmējiet slapjus matus ar parastu ķemmi ar retiem sariem, lai tos iztaisnotu un atdalītu. Kad mati vairs nav savēlušies, lietojiet ķemmi ar smalkiem sariem un rūpīgi izķemmējiet matus no saknēm pie pašas galvas ādas. Pēc katras ķemmēšanas pārliecinieties, vai ķemmē ir utis, un noskalojiet utis un gnīdas no ķemmes.

Matu samitrināšana ir svarīga, jo tā var padarīt nekustīgas dzīvās utis un atvieglo matu ķemmēšanu. Mēģiniet apstrādāt visus matus pa daļām un atkārtot procedūru divas reizes, lai pārliecinātos, ka neviena zona nav izlaista un utis vairs nav atrodamas. Slapjā ķemmēšana būtu jāveic ik pēc divām dienām vismaz divas nedēļas, lai pārliecinātos, ka vairs nav dzīvu galvas utu un galvas āda ir atbrīvota no infekcijas.

Kopā ar mitro ķemmēšanu tiek ieteikta tējas koka eļļas lietošana kondicionieros un šampūnos, lai mazinātu galvas utu izraisīto kairinājumu un niezi. Lai iegūtu plašāku informāciju par to, kā tējas koka eļļa var būt noderīga galvas utu infekciju gadījumā, skatiet nākamo nodaļu.

Ja pēc medikamentu lietošanas utis nepazūd, var gadīties, ka ārstēšanas norādījumi nav pareizi ievēroti vai notikusi inficēšanās tūlīt pēc sākotnējās terapijas. Utis var būt rezistentas pret ķīmiskiem insekticīdiem. Visbeidzot jāņem vērā, ka sākotnējā diagnoze par galvas utu infekciju var būt nepareiza un niezei, kairinājumam vai baltiem plankumiem, kas redzami galvas ādā, var būt cits cēlonis.


Tējas koka eļļas iedarbība uz galvas utīm

Pārmērīga kasīšanās, ko izraisa galvas utis, var bojāt galvas ādu un izraisīt turpmāku kairinājumu. Dažos gadījumos pārmērīga kasīšanās veicina bakteriālu infekciju attīstību, kas ādu var padarīt sarkanu un sāpīgu.

Izmantojot šampūnus un kondicionierus, kas satur tējas koka eļļu vai dažus pilienus no ēteriskās eļļas, kas pievienotas bāzes eļļām, piemēram, kokosriekstu eļļai, jūs varat nomierināt galvas ādu. Ja tējas koka eļļu lieto regulāri, jūtami mazināsies kairinājuma simptomi, piemēram, sausums, ādas zvīņošanās, apsārtums un nieze.

Ir zināms, ka utis ātri vairojas un nobriest, tāpēc ir grūti atbrīvoties no tām vienā ārstēšanas reizē.

Pārmērīga kasīšanās var bojāt ādu, baktērijas var kolonizēt skarto zonu, izraisot bakteriālas infekcijas. Daži cilvēki uzskata, ka tējas koka eļļa, kas atšķaidīta ar bāzes eļļām vai pievienota parastajam šampūnam un kondicionierim, palīdz ātrāk mazināt nelielu infekciju un kairinājumu.


Kā novērst inficēšanos ar galvas utīm

Lai novērstu inficēšanos ar galvas utīm, tiek rekomendēti šādi soļi

  • Regulāri, vismaz reizi pāris nedēļās, pēc mazgāšanas izķemmējiet slapjus matus. Lietojiet smalku saru ķemmi, lai varētu noķert matos, iespējams, esošās gnīdas vai utis. Jebkura uts, kas ir dzīva un pārvietojas, ir rādītājs, kas liecina par galvas utu infekciju. Ideālā gadījumā utis ir jālikvidē nekavējoties. Tādējādi jūs varat izvairīties no nepatīkamas sajūtas un kairinājuma, kā arī no galvas ādas bojājumiem, ko izraisa pārmērīga kasīšanās.
  • Ja atrodat utis, pārbaudiet visu ģimeni. Jo ātrāk tiek izārstēta infekcija, jo mazākas izredzes attīstīties smagai formai, un to var ātri iznīcināt mājas apstākļos.
  • Brīdiniet bērna skolotāju vai audzinātāju, ja jūsu bērnam ir galvas utis. Brīdinājums ļauj skolai ziņot citiem vecākiem un darbiniekiem par infekciju, lai viņi pārbaudītu savus bērnus un attiecīgi rīkotos, ja citiem bērniem arī tiek konstatētas utis. Tas ļaus ātri likvidēt galvas utis un mazināt atkārtotas inficēšanās iespēju. Kamēr jūs pareizi un regulāri sekojat mitrās ķemmēšanas norādījumiem, bērns var apmeklēt skolu vai bērnudārzu, nav nepieciešamība to aizliegt.
  • Ja mati ir gari, sakārtojiet tos zirgastē vai sapiniet bizes, jo tā, iespējams, var apgrūtināt vai pat novērst utu pārvietošanos no galvas uz galvu.
  • Izmantojiet tējas koka eļļu saturošu šampūnu vai pievienojiet tējas koka eļļas pilienus savam ikdienas šampūnam, lai rūpētos par matiem un galvas ādu. Veselīgāka galvas āda un labi baroti mati aizsargā jūs no inficēšanās ar galvas utīm, nomierina kairinājumu un uzlabo matu vispārējo stāvokli.

Ir daži vienkārši veidi, kā novērst galvas utu atkārtotu infekciju, kā arī atbrīvoties no galvas utīm un to oliņām mājas apstākļos.

  • izmazgājiet gultas veļu un apģērbu, ko nesen izmantojis vai nēsājis kāds, kuram ir galvas utis, īpaši augstā temperatūrā (apm. 50 °C) un ievietojiet veļu žāvētāja karstajā ciklā uz apmēram divdesmit minūtēm.
  • Lietas, ko nevar mazgāt, piemēram, plīša rotaļlietas, ievietojiet hermētiskos maisos vismaz uz trīs dienām.
  • Iztīriet ar putekļu sūcēju paklājus un mīkstās mēbeles gan mājās, gan automašīnā.
  • Vienu stundu mērcējiet matu kopšanas priekšmetus, piemēram, ķemmes, sukas un matu aksesuārus, šampūnā, kas domāts utu iznīcināšanai. Cita iespēja ir mazgāt tos ļoti karstā ūdenī.

Biežāk uzdotie jautājumi par galvas utīm

Kā izskatās galvas utis?

Utis ir mazi, pelēki vai bālgani brūni insekti. Tās ir ļoti sīkas, gandrīz sezama sēklas lielumā.

Kā jvarat iegūt galvas utis?

Utis var iegūt, kad ir ciešs galvas kontakts ar kādu, kuram ir galvas utu infekcija. Tās var izplatīties, arī lietojot kopīgas ķemmes un matu sukas, galvassegas vai gultasveļu ar kādu, kuram ir infekcija.

Kā pārbaudīt, vai ir galvas utis?

Visuzticamākā, vienkāršākā un lētākā metode, lai pārbaudītu galvas utu esamību, ir izķemmēt matus ar smalku zobu birsti, kad tie ir slapji, un pārbaudīt, vai tajā nav nevienas dzīvas uts vai gnīdas.

Kā var novērst inficēšanos ar galvas utīm?

Jūs varat novērst inficēšanos ar galvas utīm, lietojot produktus, kas satur tējas koka eļļu, izvairoties no cieša kontakta ar kādu, kuram ir galvas utis, un nelietojot kopīgus personīgos priekšmetus vai gultasveļu ar šādu personu.

Kā izskatās utu oliņas?

Utu oliņas, pazīstamas arī kā gnīdas, atgādina mazus, baltus punktiņus. Dažkārt gnīdas var sajaukt ar blaugznām; jo vienīgā atšķirība ir tā, ka olas ir cieši piestiprinātas mata virsmai tuvu galvas ādai, bet blaugznas, piemēram, ķemmējot matus, nokrīt.

Kā rodas utis?

Utis izšķiļas no oliņām; lai izšķiltos nepieciešamas septiņas līdz desmit dienas. Utis pārvietojas, rāpojot no vienas personas pie citas, tās nav spējīgas lēkt vai lidot.

Cik ilgi dzīvo utis?

Uz cilvēka galvas ādas utis var izdzīvot apmēram 30 dienas. Tomēr tās nevar izdzīvot ilgāk par vienu dienu, ja neatrodas uz cilvēka kā saimniekorganisma.

Kādā krāsā ir galvas utis?

Utis var būt baltas, pelēkas vai brūnas.

Cik tālu var aizlēkt galvas uts?

Uts nespēj lēkt vai lidot, tā var tikai pārrāpot no vienas personas uz citu, lietojot spīles, kas palīdz tai ieķerties matos.