Kādēļ uz galvas ādas veidojas izsitumi un kā to novērst

Vai esat kādreiz pakasījuši galvu un šķietami sataustījuši izsitumus vai kreveles? Lai gan šis nav pats elegantākais sarunu temats, jums uz galvas ādas patiesi var veidoties ādas negludumi. Tie var veidoties dažādu cēloņu un iemeslu dēļ, taču parasti par tiem nevajag satraukties. Labās ziņas ir tādas, ka jums par to vairs nav jāuztraucas, jo, identificējot jūsu galvas ādas izsitumu tipu, jūs varat novērst šo veselības problēmu, un pasargāt sevi no tās atkārtošanās nākotnē.

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

Galvas ādas izsitumu simptomi

Tā kā izsitumi, puni, cistas vai akne uz galvas ādas var parādīties dažādu faktoru un apstākļu ietekmē, jūs varat novērot vairākus simptomus.

Lielākajā daļā gadījumu uz galvas ādas veidojas jutīgas vai niezošas pumpas. Dažkārt šie izsitumi var būt zvīņaini, iekaisuši un spilgti sarkani. Daži cilvēki novēro, ka viņu galvas āda un mati šķiet taukaini, lai gan viņi regulāri mazgā matus. Galvas āda var būt viscaur klāta ar izsitumiem, bet var būt arī tikai izsitumi ap matu līniju un kakla daļā.


Ja izsitumi nepāriet ilgāku laiku, tie var būt ietekmējuši apkārtesošos matu folikulus un novājinājuši matu saknes un augšanu. Ja novērojams liels iekaisums un cilvēkam nemitīgi niez viena un tā pati vieta, mati ap bojāto vietu var izkrist.

Ja niezošie izsitumi veidojušies no aknes vai galvas ādas folikulīta, pumpa var būt maziņa un niezoša. Taču var parādīties arī zvīņainas pumpas:

– nelielas, tostarp ar melnu vai baltu galiņu;
– vidēji izteiktas, tostarp papulas un pustulas, kas redzamas uz ādas virsmas;
– izteiktas, tostarp cistas, kas iesakņojušās zem ādas.

Ja izteiktu galvas ādas akni neārstē, tā var pārvērsties par tumšu kreveli, kas var atstāt paliekošas rētas. Galvas ādas pumpas lielākoties var apstrādāt ar bezrecepšu līdzekļiem, taču, ja satraucaties par to, ka pumpas nepāriet vai parādās citi izsitumi, ieteicams sazināties ar ārstu.

Izsitumu veida un izvietojuma noteikšana palīdz diagnosticēt problēmas cēloni, tādējādi palīdzot izstrādāt labāko ārstēšanas plānu un neļaujot problēmai atkārtoties nākotnē.

Galvas ādas izsitumu cēloņi

Izsitumi uz galvas ādas novērojami retāk nekā uz sejas, muguras vai pleciem, taču tas vēl nenozīmē, ka jums ir kāda smaga veselības problēma. Lielākā daļa pumpu uz galvas ādas ir nekaitīgas, lai gan pastāv iespēja, ka šie simptomi liecina par kādiem dziļākiem veselības sarežģījumiem, kurus nepieciešams novērst.

Ja jūs joprojām sev vaicājat, kādēļ jums uz galvas ādas veidojas pumpas, turpinājumā sniegts saraksts ar izplatītākajiem cēloņiem:

– Seborejiskais dermatīts

Šī ir izplatīta ādas problēma, kas galvenokārt ietekmē galvas ādu. Cilvēkiem bieži ir sausa un plēkšņaina galvas āda, ko mēdz dēvēt par blaugznām. Seborejiskais dermatīts var skart arī citas ķermeņa daļas, kas var kļūt taukainas, piemēram, seju, izvirzījumus ap nāsīm, uzacis, ausis, plakstiņus un krūtis. Lielākajā daļā gadījumu problēma pāriet bez ārstēšanas, taču ikdienā skartās zonas attīrīšana ar maigām ziepēm vai šampūnu var palīdzēt samazināt taukaino vidi vai uzkrātās atmirušās šūnas.

Šīs problēmas cēloņi joprojām nav skaidri zināmi, taču seborejiskā dermatīta attīstībā liela nozīme ir gēniem un hormoniem. Ikviens neatkarīgi no vecuma vai dzimuma var saskarties ar šo problēmu. Izplatītākie simptomi ir apsārtums, nieze, taukvielu uzkrāšanās vai ādas piepampums, kā arī baltas vai dzeltenīgas plēksnes.

– Folikulīts

Šī problēma izpaužas kā matu folikulu iekaisums; tas var attīstīties jebkurā ķermeņa vietā ar apmatojumu, taču visbiežāk skar ādu zem bārdas un galvas ādu. Folikulīts rodas, kad matu folikuli iekaist kairinājuma, skūšanās vai aizsērēšanas gadījumā.

Kad matu folikuli tiek bojāti, tie vieglāk pakļaujas infekcijai. Daudzos folikulīta gadījumos stafilokoku baktērija inficē bojātos folikulus, novedot pie baltām un niezošām pustulām un pumpām ap folikuliem. Lielākoties tās pārvēršas par kreveli, taču smagākajos gadījumos var izveidoties čūlas.

Galvas ādas psoriāze

Šī ir izplatīta ādas problēma, kas izraisa izvirzītus, sarkanus un zvīņainus izsitumus uz galvas ādas. Atkarībā no tā, cik stāvoklis ir smags, psoriāze var izpausties kā viens vai vairāki izsitumi uz galvas ādas, kā arī izplesties pa visu kakla aizmuguri vai pāri pierei. Dažiem psoriāze ir vieglā formā, savukārt citiem izveidojas sabiezējušas čūlas, kas var izteikti niezēt un novest pie matu izkrišanas.

Galvas āda psoriāze nav lipīga. Patiesību sakot, nav zināms, kas šo problēmu izraisa, taču uzskata, ka iemesls varētu būt imūnsistēmas traucējumi.

Aizsērējuši matu folikuli un poras

Mēs visi zinām, ka izsitumi ir rezultāts aizsērējušām porām. Tas notiek, kad atmirušās šūnas un dabiskās taukvielas uz galvas ādas (sebums), kas uztur ādu mitrinātu, vai baktērijas nonāk porās. Šūnas nespēj izkļūt no porām, kā rezultātā var veidoties akne.

Citi aizsērējušu poru iemesli:

  • produktu atlikumu uzkrāšanās no šampūniem, geliem, matu lakām un citiem matu kopšanas līdzekļiem;
  • nepietiekami bieža matu mazgāšana, kas noved pie netīras galvas ādas;
  • matu nemazgāšana pēc treniņa, kā rezultātā poras aizsērē ar sviedriem;
  • cepuru vai citu aksesuāru valkāšana uz galvas, ja tas rada berzi ar galvas ādu.

Baktēriju un sēnīšu infekcijas

Smagākus aknes gadījumus izraisa baktērijas un sēnītes, kas nonāk porās. Šādas galvas ādas infekcijas var izraisīt galvas ādas jutīgumu, sāpīgumu, apsārtumu vai strutu izdalīšanos.

Tinea capitis, kuru plašāk pazīst ar nosaukumu “cirpējēde”, ir izplatīts sēnīšu galvas ādas iekaisums. Šī infekcija var izraisīt apaļus, sarkanus un zvīņainus izsitumus uz galvas ādas. Šis sēnītes veids var inficēt ādu un strauji progresēt, ja tas netiek savlaicīgi ārstēts. Cirpējēdes izsitumi ir sāpīgi un nemitīgi niez, turklāt tie var būt strutām pildīti.

– Hormonu līdzsvara traucējumi

Hormoni var ietekmēt izsitumu veidošanos uz galvas ādas, jo taukvielu dziedzeri ir pārmēru aktīvi. Palielinātā sebuma sekrēcija var novest pie tā, ka aizsērē poras un uz galvas ādas veidojas akne. Hormonu līdzsvara traucējumi bieži tiek novēroti pusaudžiem pubertātes posmā vai sievietēm menstruālā cikla laikā, taču tas var liecināt arī par citām slēptām veselības problēmām.


Galvas ādas izsitumu novēršana

Labākais veids, kā novērst izsitumus uz galvas ādas, ir nepieļaut poru aizsērēšanu. Parasti izsitumi uz galvas ādas veidojas no taukvielām un matu kopšanas produktu atlikumu uzkrāšanās. Tīras galvas ādas uzturēšana ir īpaši svarīga, taču svarīga ir arī pareizo produktu izvēle. Centieties pēc iespējas mazāk izmantot produktus uz taukvielu bāzes, piemēram, vaskus un pomādes. Ja jums šādi produkti tomēr ir jālieto, attīrošs šampūns var palīdzēt samazināt produktu atlikumu uzkrāšanos. Speciālisti iesaka mazgāt matus katru otro dienu un uzreiz pēc fiziskām aktivitātēm, lai neļautu sviedriem aizsērēt matu folikulus galvas ādā.

Diemžēl nav tūlītējas iedarbības līdzekļu, kas ļautu novērst tādas problēmas kā izsitumi uz galvas ādas, taču ir pieejami dažādi šampūni. Aprunājieties ar savu ārstu, ja jau esat izmēģinājuši dažādus līdzekļus galavas ādas attīrīšanai, bet jums šķiet, ka tomēr būtu jāizmēģina medicīniskais šampūns. Tāpat ieteicams konsultēties ar ārstu, ja galvas āda ir īpaši niezoša, izskatās sārta vai pietūkusi. Ārsts izvērtēs jūsu galvas ādu un noskaidros, kādēļ izsitumi veidojas.

Folikulītu var ārstēt ar bezrecepšu šampūniem un medikamentiem, kas satur antibiotikas, kā arī vidējas iedarbības steroīdus saturošiem krēmiem.

Daudzas ārstniecības pieejas galvas ādas psoriāzes ārstēšanā tiek uzskatītas par ķēpīgām un nelāgi smaržojošām, taču tās var palīdzēt kontrolēt stāvokli. Medicīniskos šampūnus un to lietošanas regularitāti izraksta ārsts, bet citkārt šie līdzekļi pieejami bez receptēm; tomēr bieži vien ir gan nepieciešamas vairākas nedēļas, lai produktu lietošana dotu rezultātu.

Ja jums ir aizdomas, ka galvas ādas aknes iemesls ir šampūna vai kondicioniera lietošana, apsveriet iespēju izmēģināt produktus, kuros ir kāda no šīm sastāvdaļām:

– Salicilskābe, kas noņem atmirušās ādas šūnas, lai tās nenonāktu porās un neizraisītu akni. Šī sastāvdaļa dažkārt var samazināt niezēšanu, taču salicilskābe pazīstama ar to, ka tā sausina ādu un dažiem cilvēkiem ir nācies pieredzēt nevēlamas blaknes, piemēram, dedzinošu sajūtu uz galvas ādas, kā arī ādas lobīšanos.

– Tējas koka eļļa; šai ēteriskajai eļļai piemīt antibakteriālas īpašības. Tējas koka eļļa lieliski attīra ādu un novērš poru aizsērēšanu, jo izvada no tām netīrumus un atmirušās ādas šūnas. Uzklājiet uz galvas ādas tikai atšķaidītu tējas koka eļļu, jo tīra, neatšķaidīta tējas koka eļļa var radīt karinājumu.

Ja izsitumi uz galvas ādas veidojušies infekcijas ietekmē, ārsts izrakstīs antibiotikas, lai palīdzētu ārstēt infekciju un samazinātu iekaisumu. Bez receptēm pieejami pretsēnīšu medikamenti un šampūni, kas var palīdzēt ārstēt tādas infekcijas kā cirpējēde.

Regulāra matu ķemmēšana var palīdzēt atbrīvoties no atmirušajām galvas ādas šūnām. Ja jums uz galvas ādas jau ir akne, ķemmējiet matus maigām kustībām, jo pārmērīga ķemmēšana var kairināt ādu un izraisīt infekciju.


Biežāk uzdotie jautājumu par izsitumiem uz galvas ādas

Kādēļ man uz galvas ādas ir izsitumi?

Izsitumus uz galvas ādas var izraisīt dažādi faktori un apstākļi. Lai gan tie pārsvarā ir nekaitīgi, tie var būt traucējoši. Izsitumus var izraisīt tādas veselības problēmas kā seborejiskias dermatīts, folikulīts, infekcijas, aizsērējušas poras, hormonu līdzsvara traucējumi un citi stāvokļi, kas ietekmē ādu.

Kā atbrīvoties no izsitumiem uz galvas ādas?

Ieaugušos matiņus var izraisīt folikulīts. Iekaisušie matu folikuli tiek kairināti un izvirzīti uz āru, līdzīgi sarkaniem kunkuļiem, tie kļūst niezoši un rada diskomfortu. Tos var novērst, uzklājot siltu kompresi uz skartās vietas desmit minūtes divreiz dienā, lai palīdzētu ieaugušo matiņu tuvināt ādas virsmai. Uzklājot ēterisko tējas koka eļļu un izmantojot dabisku mājās gatavotu skrubi no olīveļļas un cukura, iespējams samazināt pampumu, niezi un kairinājumu.

Kā novērst pumpas uz galvas ādas?

Pumpas uz galvas ādas var būt niezošas un pat sāpīgas. Tās var novērst ar speciāliem šampūniem, kas satur antibakteriālas sastāvdaļas, piemēram, tējas koka eļļu. Lai nepieļautu turpmāku pumpu veidošanos uz galvas ādas, jums jāizvairās no matu kopšanas līdzekļiem uz taukvielu bāzes un jāmazgā mati katru otro dienu, lai poras neaizsērētu un neveidotos pumpas.

Kādēļ mana galvas āda ir tik jutīga?

Galvas ādas jutību bieži izraisa tādas problēmas kā psoriāze, baktēriju infekcija vai sēnīšu infekcija. Dažkārt šīs problēmas parādās bez citiem pamanāmiem simptomiem, taču citkārt tās var izpausties līdz ar galvas ādas plēkšņu veidošanos vai zvīņošanos.

Vai pumpas uz galvas ādas var izraisīt matu izkrišanu?

Tas ir iespējams, taču pumpas uz galvas ādas reti izraisa matu zudumu. Ja galvas āda ir ievērojami iekaisusi, tas var novest pie matu izkrišanas; ja veidojas rētas, matu zudums var būt neatgriezenisks. Ja tādas problēmas kā folikulīts atstāj bez ievērības, tas var bojāt matu folikulus un smagākajos gadījumos novest pie neatgriezeniska matu zuduma.

– Vai blaugznas var izraisīt izsitumus uz galvas ādas?

Parasti blaugznas saista ar kairinātu galvas ādu un ievērojamu niezi. Pārmērīgi kasot galvas ādu, iespējams izraisīt tās bojājumus, tādēļ uz galvas ādas var izveidoties izsitumi.

Lai gūtu zināšanas un informāciju par to, kādēļ uz galvas ādas var veidoties jebkādi izsitumi vai negludumi un kā tos novērst, varat konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu. Lielākajā daļā gadījumu šīs veselības problēmas ir salīdzinoši nekaitīgas un nav nepieciešama speciālista palīdzība, taču, ja galvas āda kļūst pārmēru kairināta vai sāk izkrist mati, ieteicams pieteikties vizītē pie ārsta, lai izslēgtu apslēptas ādas veselības problēmas.