Niezošas galvas ādas cēloņi: 6 izplatītākie cēloņi

Niezoša galvas āda ir ne vien nepatīkama problēma, bet tā arī liecina, ka jums ir apslēpti galvas ādas veselības traucējumi. Tās var būt blaugznas, cirpējēde vai vienkārši matu ieveidošanas līdzekļu pārpalikumu uzkrāšanās. Kairinājums vienkārši ir veids, kādā jūsu ķermenis Jums signalizē par problēmu. Ja galvas āda niez, tās bioloģiskā vide zaudējusi līdzsvaru.

Tā kā niezošas galvas ādas iemesli var būt daudzi un dažādi, lielākā daļa cilvēku kādā dzīves brīdī saskaras ar šo problēmu.Viens no iemesliem var būt seborejiskais dermatīts (par to vairāk tālāk tekstā), un tas ,visticamāk, skars tikai taukainu galvas ādu. Niezošas galvas iemesli var būt arī, piemēram, kontaktdermatīts vai utis. Kontaktdermatīts, visticamāk, ietekmēs jutīgu un sausu galvas ādu. Savukārt utis var skart jebkura tipa ādu.

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

6 izplatītākie niezošas galvas ādas cēloņi

Svarīgi noskaidrot niezošas galvas ādas cēloni, jo tas var palīdzēt izvēlēties efektīvu un pierādītu ārstēšanas līdzekli. Lai izprastu niezošas ādas cēloni, jums jāuzzina savas ādas tips, jāatpazīst sekundārie simptomi un jāidentificē potenciāli nelabvēlīgie posmi galvas ādas kopošanas rutīnā. Pastāv seši izplatīti niezošas galvas ādas cēloņi:

 

1) Blaugznas, zināmas arī kā seborejiskais dermatīts

Blaugznas ir plaši izplatīts kairinātas, niezošas un plēkšņainas galvas ādas cēlonis. Tas ir viszināmākais niezošās ādas stāvoklis, kura novēršanai pieejami daudzi līdzekļi. Ja jūsu niezošo ādu izraisījušas blaugznas, jums netrūks izvēles iespēju, kā šo problēmu novērst.

Blaugznas medicīniskajā valodā dēvē par “seborejisko dermatītu”, un tās izraisa Malassezia sēnītes pārmērīga augšana. Jebkura tipa galvas āda ir laba mājvieta Malassezia sēnītei, taču gadījumos, kad cilvēks saskaras ar blaugznām, Malassezia sēnītes populācija aug nekontrolējamā ātrumā.

Blaugznas tiek dēvētas arī par seborejisko dermatītu (“seborejiskais” apzīmē taukainu ādu, savukārt “dermatīts” atsaucas uz ādas reakciju). Tādēļ blaugznas lielākoties skar taukainu ādu. Ja jums ir sausa un plēkšņaina galvas āda, jums, iespējams, labāk iepazīties ar niezošas galvas ādas cēloņiem Nr. 2., 5 un 6.

Taukaina āda biežāk pakļauta blaugznu riskam, jo Malassezia sēnīte labi vairojas taukainā vidē. Patiesību sakot, blaugznas var skart jebkuru taukainas ādas vietu ar matiņu folikuliem; jums var rasties uzacu blaugznas, kā arī sejas apmatojuma blaugznas.

Ja jums ir blaugznas, jūsu niezošā galvas āda būs klāta ar lielām un krēmīgi dzeltenām plēksnēm, kā arī atmirušas ādas pikučiem. Jūsu galvas āda būs taukaina, tādēļ, visticamāk, arī apsārtusi un niezoša.


2) Saskares dermatīts, zināms arī kā alerģiska reakcija

Vai jums ir jutīga āda? Vai kādreiz esat pieredzējuši reakciju pret ādas kopšanas produktiem? Vai jums ir kāda pārtikas nepanesība vai alerģija? Vai jums ir astma? Ja atbildējāt apstiprinoši uz kādu no šiem jautājumiem, jūsu niezošo galvas ādu varētu būt izraisījis saskares dermatīts.

Daži galvas ādas tipi ir dabiski jutīgāki nekā citi. Pastāv daudz zināmu kairinātāju, alergēnu un jutības veicinātāju šampūnos, matu lakās un veidošanas līdzekļos. Daudzos sausajos šampūnos ir smaržvielas – izplatīts alergēnu avots! Vai esat kādreiz nošķaudījušies no smaržas, kādu izdala puķu pilna vāze? Tas ir visai līdzīgi!

Alergēni, kairinātāji un jutības veicinātāji spēj viegli uzsūkties ādā. Parasti āda samērā prasmīgi ir spējīga neļaut vielām iekļūt tajā, tādēļ gadījumos, kad tā nejauši ielaiž iekšā kairinošas vielas, ādas imūnā funkcija tiek traucēta. Kad āda sajūt, ka kāda viela ir bīstama, tiek izraisīts iekaisums, lai izolētu un iznīcinātu attiecīgo vielu. Iekaisums iet roku rokā ar apsārtušu un niezošu galvas ādu.

Pat ja neesat veikuši nekādas izmaiņas savā galvas ādas kopšanas režīmā, tik un tā varat pieredzēt saskares dermatītu. Jutības veicinātāji ir vielas, kas var neizraisīt alerģisku reakciju pēc pirmās lietošanas reizes; bet  āda pret to var sākt reaģēt pakāpeniski. Niezošu galvas ādu var izraisīt pat gadiem ilgi lietotais šampūns!


3) Cirpējēde, saukta arī par Tinea capitis

Neļaujiet šim vārdam jūs biedēt! Cirpējēde vēl nenozīmē, ka jums ādu skārusi ēde. Cirpējēdi šādi dēvē tādēļ, ka tā uz ādas atstāj noteikta raksta veidojumus, lai gan, visticamāk, jūs paši nespēsiet saskatīt šo rakstu uz savas apsārtušās un niezošās ādas.

Cirpējēde savā ziņā līdzinās blaugznām, jo arī to izraisa sēnīte (Trichophyton rubrum). Cirpējēde ir lipīga. Ja jūs esat bijuši ciešā saskarē ar kādu, kuram bijusi cirpējēde, pastāv liela iespēja, ka jūsu galvas āda kļuvusi niezoša no saskares ar šo cilvēku.

Ja cirpējēdi neārstē, tā var novest pie ievērojama matu zuduma. Cirpējēdes sēnīte nav aktīva tikai uz galvas ādas, tā skar arī matu folikulus. Ja jums ir aizdomas par cirpējēdi, papildus mūsu rekomendācijām niezošas galvas ādas novēršanai, jums visticamāk būs jālieto ārsta izrakstītas zāles.


4) Utis

Mīts – utis dzīvo tikai netīros matos… Mīts – utis spēj lekt… Mīts – utīm labāk patīk gari mati… Pastāv tikai viens faktors, kas ietekmē, vai jums būs utis, proti: cik bieži jūs berzējat galvu ar citiem cilvēkiem? Ja jūs vēl esat bērni, visticamāk, darāt to visai bieži. Ja esat pieaugušie ar bērniem, arī tad, iespējams, darāt to bieži. Utis izplatās tikai galvu savstarpējā saskarē.

Ja jums ir niezoša, bet ne sausa āda bez plēksnēm vai blaugznām līdzīgiem ādas pikučiem, jums var būt utis. Šie insekti lieliski prot maskēties. Pieaugusi uts ir neliela – tikai 2-3 milimetrus gara; sievišķo utu dētās oliņas ir pat iekrāsotas, lai maskētos jūsu matos.

Tāpat kā visām citām dzīvajām būtnēm, utīm nepieciešama pārtika. Tās uzņem barības vielas, sūcot jūsu asinis. Tās iekož galvas ādā, dzer asinis un izdala savas siekalas. Ja matos dzīvo utis, galvas āda niez, jo tā reaģē uz utu siekalām.


5) Produktu atlikumu uzkrāšanās

Matu kopšanas līdzekļi, it īpaši ar silikonu sastāvā, ir galvenais iemesls, kādēļ uz galvas ādas uzkrājas dažādu produktu atlikumi. Sākotnēji tie padara jūsu matus gludus un mirdzošus. Ja šos līdzekļus neizmazgā, tie ar laiku padara matus blāvus, neelastīgus un nedzīvus.

Pastāv daudz iemeslu, kādēļ produktu atlikumu uzkrāšanās var padarīt galvas ādu sausu, niezošu, apsārtušu un kairinātu.

Pirmkārt, produktu atlikumu uzkrāšanās var piesaistīt un turēt alergēnus, kairinātājus un jutības veicinātājus tuvu jūsu galvas ādai. Vai atcerieties, ka daudzi šampūni, kondicionieri un matu ieveidošanas produkti satur alergēnus, kairinātājus un jutības veicinātājus? Jo ilgāk tie atrodas saskarē ar galvas ādu, jo lielāka iespēja, ka tie izraisīs niezi.

Otrkārt, produktu atlikumu uzkrāšanās var izjaukt jūsu galvas ādas dabisko noārdīšanos. Jūs katru dienu no jūsu sejas, rokām un galvas ādas noārdās ādas šūnas. Ja uz galvas ādas virspuses atrodas bieza kārta silikonu saturošu produktu, šī dabiskā noārdīšanās tiek traucēta. Jums var būt plēkšņaina vai sausa galvas āda (matu lakas var padarīt to sausāku), kā arī apsārtusi un niezoša āda.

Ja regulāri izmantojat ieveidošanas līdzekļus, it īpaši ar silikonu sastāvā, jums, visticamāk, ir niezoša galvas āda, jo uz tās uzkrājušies šo produktu atlikumi.


6) Sausa galvas āda

Sausa āda niez neatkarīgi no tā, kuru ķermeņa vietu tā klāj. Sausa āda ir vienlīdz niezoša uz rokām, sejas un galvas. Ja āda ir mitrināta, tā ir nomierināta. Šāda āda spēj arī atgrūst kairinātājus, alergēnus un jutības veicinātājus. Ja āda ir sausa, tā ir niezoša un iekaisusi. Šāda āda nespēj tikpat labi atraidīt uzbrūkošos kairinātājus, alergēnus un jutības veicinātājus.

Ja sausa āda netiek atbilstoši kopta, tā ātri vien var kļūt ļoti sausa, plēkšņaina, sarkana, niezoša un kairināta.

Ja jums dabiski ir sausa āda, niezes cēlonis, visticamāk, ir sausa galvas āda.


Niezošas galvas ādas kopšana (ar tējaskoka eļļu)

Tējas koka eļļa ir dabisks un iedarbīgs niezošas ādas novēršanas līdzeklis. To pagatavojusi pati dabasmāte, ietverot tajā četras sastāvdaļas. Sastāvdaļu, kura visaktīvāk atveldzē niezošo ādu, sauc par terpinēna-4-ol. Tādēļ niezošas galvas kopšanā ieteicams lietot tējas koka eļļu, kurā ir daudz terpinēna-4-ol.

Ja galvas ādas niezi izraisījušas blaugznas, tējas koka eļļa palīdzēs kontrolēt galvas ādas Malassezia sēnītes vairošanos. Tējas koka eļļa var palīdzēt atbrīvoties arī no utīm, ja tās izraisījušas niezi. Ja niezi izraisījusi produktu atlikumu uzkrāšanās vai sausa galvas āda, tējas koka eļļa var palīdzēt remdēt kairinājumu.

Tātad – kā kopt niezošo galvas ādu ar tējas koka eļļu? Pastāv vairāki veidi:

1) Pagatavojiet izsmidzināmu tējas koka eļļas maisījumu

Paņemiet tukšu pudeli ar izsmidzinātāju, ielejiet tajā 95 ml ūdens un pievienojiet 5 ml tējas koka eļļas. Rūpīgi sakratiet. Ja vēlaties pārbaudīt, kā reaģējat uz šo maisījumu, varat izmantot pusi no iepriekš norādītajiem daudzumiem. Ja jums ir jutīga un sausa galvas āda, labāk sākt ar mazāku daudzumu tējas koka eļļas, proti, 98 ml ūdens un 2 ml tējas koka eļļas. Iesakām pārbaudīt izsmidzināmo maisījumu uz kāda cita neliela ādas laukuma, iekams uzklājat to uz galvas ādas.

2) Sajauciet tējas koka eļļu ar kokosriekstu eļļu

Kokosriekstu eļļa arī ir dabiski antibakteriāla. Kokosriekstu eļļa un tējas koka eļļa lieliski sajaucas kopā. Apstrādātai kokosriekstu eļļai (šķidrā formā) nepiemīt pilns potenciāls, kāds piemīt neapstrādātai kokosriekstu eļļai. Lai sajauktu to ar tējas koka eļļu, maigi izkausējiet 45 gramus pannā un pievienojiet 1-2 mililitrus tējas koka eļļas. Tā kā kokosriekstu eļļa ātri kūst, nepārkarsējiet to.

3) Pievienojiet pilienu tējas koka eļļas galvas ādas kopšanas līdzeklim

Vai jūs jau niezošo galvas ādu kopjat ar kādu citu līdzekli? Ja tā, labākais veids, kā izmantot tējas koka eļļas labās īpašības, ir pievienot šo eļļu nelielam daudzumam lietotā līdzekļa.

Brīdinājums: neuzklājiet tējas koka eļļu uz galvas ādas neatšķaidītā veidā. Tējas koka eļļa ir ļoti aktīva maisījumos, kuru sastāvā eļļa veido tikai 5%, tādēļ 100% koncentrāta uzklāšana var izraisīt nevēlamu galvas ādas reakciju, novedot pie tālākām problēmām.


BUJ – biežāk uzdotie jautājumi

– Kā novērst niezošu galvas ādu?

Kopjot niezošu galvas ādu, svarīgi noteikt cēloni. Blaugznas, alerģiska reakcija vai sausa galvas āda. Lielākajā daļā gadījumu, kad galvas āda kļūs niezoša, tējas koka eļļa ir dabisks un maigs līdzeklis kopšanai, jo tai piemīt antibakteriālas un antiseptiskas īpašības.

– Kas izraisa sausu galvas ādu?

Kopjot niezošu galvas ādu, ļoti svarīgi noteikt cēloni. Bieži sausu galvas ādu jauc ar blaugznām, taču sausa galvas āda ir pilnībā atšķirīga problēma, jo blaugznas lielākoties skar taukainu galvas ādu. Sausu galvas ādu lielākoties izraisa kairinātāji, alergēni un jutības veicinātāji šampūnos, taču to var izraisīt arī matu kopšanas līdzekļu atlikumu uzkrāšanās uz galvas ādas.

– Vai blaugznas var izraisīt niezošu galvas ādu?

Blaugznas ir izplatīts niezošas galvas ādas cēlonis. Blaugznas izraisa Malassezia sēnītes vairošanās, izsaucot galvas ādas iekaisumu un līdz ar to kairinājumu un niezi. Labāk nekasīt kairinātu un niezošu galvas ādu, jo kasīšana problēmu tikai veicina.

– Vai niezoša galvas āda var izraisīt matu izkrišanu?

Dažkārt niezoša galvas āda var izraisīt matu izkrišanu. Ja galvas āda sāk niezēt cirpējēdes ietekmē, infekcija, visticamāk, var novest pie matu zuduma, jo cirpējēdes sēnīte dzīvo dziļi matu folikulos. Ir arī citi iemesli, kas izraisa niezi un var bojāt matu stiebrus un folikulus, padarot matus plānākus un novedot pie iespējama matu zuduma.