Tējas koka eļļa nagu sēnītes novēršanai

Nagu sēnīte neizskatās estētiski. Ja jūsu pēdas vai plaukstas ir inficētas, nagi kļūst dzelteni, biezi un trausli. Tas var būt traucējoši un dažreiz var radīt pat sāpes. Kāpēc ar to samierināties, ja jūs varat rīkoties, lai no sēnītes atbrīvotos?

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

Kas ir nagu sēnīte?

Jūsu ķermenī trauslā līdzsvarā mājo baktērijas, raugi un sēnītes. Uzzinot šādu faktu, jums varētu  rasties sajūta, ka pa jūsu ādu kaut kas rāpo, tomēr ir jāsaprot, ka jūsu ķermenis visu jūsu dzīvi ir kalpojis kā mājvieta šiem acīm neredzamajiem organismiem.

Vai esat dzirdējuši par zarnu baktērijām un probiotiķiem? Uz jūsu ādas eksistē zināmas līdzības. Tāpat jūs varētu būt dzirdējuši, ka kāds runā par ādas mikrofloru.

Kad jūsu ādas mikroflora atrodas pareizā līdzsvarā – jūsu āda ir vesela.

Savukārt, kad noteikti baktēriju celmi vai sēnītes uzsāk saimniekorganisma “ieņemšanu” – jūsu āda un nagi var ciest no infekcijām, tādām kā nagu sēnīte.


Nagu sēnīte ir ļoti bieži sastopama infekcija. To izraisa pastiprināta noteiktu sēnīšu veidu augšana uz, apkārt vai zem jūsu naga gultnes. Viens no biežākajiem sēnīšu veidiem, kas izraisa nagu sēnīti, ir dermatofīts. Jūs ar to varat inficēties garderobēs, staigājot basām kājām, manikīra vai pedikīra procedūras laikā, vai pat nēsājot sasvīdušas kurpes.

Ja jums ir nagu sēnīte, ir pāris veidu, kā jūs varat rīkoties, lai uzlabotu situāciju:

  • izvēlieties apavus, kuri ir ražoti no elpojoša materiāla, piemēram, ādas;
  • ja sēnīte ir uz jūsu kāju pirkstu nagiem, regulāri mazgājiet savas pēdas;
  • mēģiniet savas pēdas saglabāt sausas, jo mitras, sasvīdušas kurpes veicinās sēnīšu infekcijas pastiprināšanos.

Nagu sēnīte var skart ikvienu, bet, jo vecāks jūs esat, jo lielāks risks ar to saslimt. Kļūstot vecākiem, nagi bieži tiek bojāti, nēsājot nepiemērotus apavus vai nagus traumējot. Ja nagi ir bojāti vai tiem ir nelielas plaisas, nagu sēnīte var atrast lielisku vietu, kur iemājot un augt. Sēnītes spēju izraisīt infekciju ietekmē arī tas, cik veselīga ir jūsu imūnsistēma. Kad jūs kļūstat vecāks, imūnsistēma vairāk tiek pakļauta dažādiem stresa faktoriem un līdz ar to – novājinās.

Nagu sēnīte biežāk attīstās uz jūsu kāju, nevis roku nagiem. Kāpēc? Tāpēc, ka jūsu kājas parasti ir siltākas un vairāk sasvīdušas nekā jūsu rokas, un tieši šādos apstākļos sēnīte jūtas vislabāk.

Tējas koka eļļa un nagu sēnīte

Tējas koka eļļa ir dabīgs antiseptisks līdzeklis, cilvēki to lietojuši ilgi, pirms viņi uzzināja, kāpēc tā darbojas. Tā kā tējas koks ir sastopams Austrālijā, tā dziednieciskās īpašības vispirms atklāja aborigēnu ciltis. Tomēr tikai pēc 1920. gada zinātnieki sāka saprast, ka šis gadsimtiem senais līdzeklis ir tiešam efektīvs. Tolaik Tējas koka eļļas efektivitāte dažādu ādas problēmu novēršanai bija pat lielākā kā ārsti sākotnēji bija gaidījuši. Tējas koka eļļa ātri kļuva tik populāra, ka katram Austrālijas karavīram 2. pasaules kara laikā tika izsniegta pudelīte ar tējas koka eļļu.

Tējas koka eļļas antiseptiskās īpašības palīdzēs novērst arī tādas nagu sēnītes blakusparādības kā  ādas kairinājums un nieze.


Sagatavo nagus pirms tējas koka eļļas uzklāšanas

Pirms jūs uz nagiem uzklājat produktu, kura sastāvā ir tējas koka eļļa, ir svarīgi nagus sagatavot. Iedomājieties, ja jūs censtos saziepēt matus ar šampūnu, vēl pirms esat tos samitrinājis ar ūdeni– tas nebūtu iespējams. Tāpat ir arī ar tējas koka eļļas uzklāšanu uz jūsu nagiem.

1. solis Apgrieziet nagus zonā, kuru ir skārusi nagu sēnīte.

Pirmkārt, ja tas ir iespējams,  ir nepieciešams nogriezt sēnītes skartās nagu zonas. Jums jānogriež pēc iespējas lielāka inficētā naga daļa, tik liela, cik vien tas ir iespējams, nenodarot sev sāpes.

2. solis Apgrieziet pārējās nagu zonas, kuras ir skārusi nagu sēnīte.

Kad esat izmantojuši knaibles vai nagu šķērītes, lai nogrieztu inficēto nagu, jums jālieto nagu vīlīte, lai noņemtu atlikušās sēnītes skartās zonas, kuras, ievērojot piesardzību, var novīlēt. Svarīgi ir noņemt pēc iespējas vairāk inficētā naga pirms tā apstrādes ar tējas koka eļļu. Tas palīdzēs sasniegt uzklājamā līdzekļa iedarbības maksimālo efektu.

3. solis Rūpīgi nomazgājiet nagus, lai noskalotu putekļus ar sēnīti.

Kad esat beidzis nagu inficēto zonu griešanu un noņemšanu, pienācis laiks nomazgāt jebkādas nagu vīlēšanas atliekas. Jūs tās varat nepamanīt, bet tās gandrīz pilnīgi noteikti tur joprojām atrodas. Rūpīgi nomazgājiet pēdas ar siltu ūdeni un ādai draudzīgu (vēlams, līdzsvarotu pH) dušas želeju.

4. solis Rūpīgi nožāvējiet nagus, tos nekairinot ar intensīvu slaucīšanu.

Neaizmirstiet, ka sēnīte aug siltos, mitros apstākļos, tādēļ jūsu pēdu rūpīga, maiga žāvēšana ir ļoti svarīga. Nosusiniet un piespiediet savas kājas vai rokas sausam dvielim. Ļaujiet dvielim absorbēt mitrumu, izvairoties no berzēšanas.


Kā tējas koka eļļu uzklāt uz nagiem?

Kad esat sagatavojuši savus nagus, pienācis laiks uzklāt jūsu izvēlēto tējas koka eļļas līdzekli. Pārliecinieties, ka, uzklājot tējas koka eļļas līdzekli, ievērojat pareizu secību. Pareizi uzklātam tējas koka eļļas līdzeklim būs labvēlīga ietekme uz jūsu nagiem. Ja līdzeklis tiks uzklāts nepareizi, tas var izraisīt vēl lielāku kairinājumu un stiprākas sāpes.

1. solis Uzklājiet tējas koka eļļu uz kokvilnas vates tampona vai kokvilnas vates plāksnītes.

Ir svarīgi, lai jūs neizplatītu sēnīti uz citiem nagiem, tādejādi tos inficējot.  Vates plāksnītes vai tampona lietošana var palīdzēt, jo tie ierobežo sēnītes pārnesi no pēdas uz plaukstu un no plaukstas uz nagiem.

2. solis Uzklājiet tējas koka eļļas šķīdumu uz infekcijas skartajām zonām uz naga un ādas ap nagu.

Pēc tējas koka eļļas šķīduma uzklāšanas uz nagiem, dodiet tiem laiku to absorbēt. Tas ir īpaši svarīgi,  jo zeķes un kurpes var ātri noberzt eļļu.

3. solis Uzklājiet atkārtoti divas reizes dienā.

Atkārtojiet 2. un 3. soli divas reizes dienā, lai nodrošinātu, ka nagu sēnītes novēršana ar tējas koka eļļu ir efektīva.


Simptomi, kas liecina, ka jums ir nagu sēnīte

Kad jūsu roku vai kāju nagi izskatās dzelteni, biezi, trausli un plēkšņaini, ļoti ticams, ka jums ir nagu sēnīte. Neliels šo sēnīšu daudzums, visticamāk, jums neizraisīs problēmas; tomēr, ja tai tiks dota iespēja augt, jūs drīz pamanīsiet kā attīstās nagu sēnītes infekcija.

Sēnītes augšanas ierobežošana palīdzēs atvieglot blakusparādību simptomus, kā piemēram sāpes, nieze un jutīga āda infekcijas skartajās zonās.

Ar laiku sēnītei samazinoties, blakusparādības izzūd. Tomēr tas var prasīt laiku, tādēļ jums regulāri jāapstrādā inficētās zonas. Ir svarīgi turpināt lietot tējas koka eļļas šķīdumu līdz  infekcijas skartās nagu zonas ataug un sūrstošās, jutīgās ādas zonas sadzīst. Šādi jūs novērsīsiet savu nagu sēnītes iemeslu ilgtermiņā.

Ieteicamā nagu sēnītes profilakse

Tiklīdz jūs esat uzsākuši cīņu ar nagu sēnīti, jums būs nepieciešams ievērot pasākumus, lai novērstu tās atkārtotu attīstību. Sekojiet profilaktiskiem soļiem, lai nodrošinātu esošā stāvokļa uzlabošanos un sēnītes recidīva novēršanu. Profilakse palīdzēs ātrāk atbrīvoties no nagu sēnītes.

Lai to nodrošinātu, jums vajadzētu:

– Izvairīties no staigāšanas basām kājām publiskās ģērbtuvēs

Staigājot basām kājām publiskās (piemēram, peldbaseina) ģērbtuvēs, jūs varat iegūt gan kārpas, gan nagu sēnīti. Gumijas čību nēsāšana publiskās ģērbtuvēs var palīdzēt pasargāt jūs no nagu sēnītes riska.

– Regulāri mazgāt savas pēdas

Cik bieži jūs mazgājat savas pēdas? Vai jūs nomazgājat tās pēc tam, kad esat novilcis visu dienu nēsātās cieši pieguļošās kurpes? Uzreiz pēc treniņa vai skrējiena, kad esat nēsājis sporta kurpes? Pirms gulētiešanas? Pēdu tīrības uzturēšana un atbrīvošana no mitriem sviedru blakusproduktiem palīdzēs novērst nagu sēnītes atkārtotu parādīšanos. Atcerieties, ka nagu sēnīte aug siltos, mitros apstākļos. Ja jūs saglabājat savas pēdas tīras un sausas, jūs jau esat uzvarējis pusi no cīņas.

– Izvēlieties elpojošus apavus ar elpojošām/absorbējošām zeķēm

Ādas apavi ir elpojoši, un ir arī dažas elpojošas ne-ādas alternatīvas, tomēr lielākā daļa sintētisko materiālu nav elpojoši. Neelpojošu kurpju nēsāšana ir kā plastmasas maisiņa uzlikšana jūsu ādai – jūs ātri sāksiet svīst. Ja jūs secināt, ka jūsu kājas ir mitras – visticamāk, tas ir problēmas cēlonis. Risinājums ir absorbējošu zeķu nēsāšana kopā ar kurpēm, kas izgatavotas no elpojoša materiāla.

– Uzturiet nagu sēnītes skartās zonas sausas

Galvenais princips, lai neļautu attīstīties nagu sēnītei, ir jūsu nagu, pēdu un plaukstu vides uzlabošana, lai tie būtu izturīgi pret inficēšanos ar sēnīti. Jums sēnītei labvēlīgā vide ir jāpārvērš par neauglīgu, sausu “tuksnesi”. Nagu sēnītei patīk dzīvot pēdu nagos tādēļ, ka jūsu pēdas parasti ir siltas un nedaudz mitras. Absorbējoša pūdera lietošana, piemēram, talka vai tādas dabīgas alternatīvas kā auzu pārslu pulveris, palīdz absorbēt lieko mitrumu.


BUJ – Biežāk uzdotie jautājumi

 Vai nagu sēnīte ir lipīga?

Jā, nagu sēnīte ir lipīga. Tā var izplatīties no naga uz nagu vai no cilvēka uz cilvēku. Tā var izplatīties, lietojot, piemēram, vienas nagu knaibles.

Kas izraisa nagu sēnīti?

Nagu sēnīte ir nagu infekcija, ko izraisa mazi mikroorganismi – sēnītes. Risks iegūt nagu sēnīti palielinās, ja nags ir bojāts, jo sēnīte var augt mazajās naga plaisās.

Vai varu veikt pedikīru, ja man ir nagu sēnīte?

Jā. Tomēr jāņem vērā, ka nagu sēnīte ir lipīga un izplatās, ja nagu knaibles vai citi instrumenti, kas tiek izmantoti, netiek pienācīgi notīrīti pirms to lietošanas, tādējādi tie var izplatīt nagu sēnīti izraisošos mikroorganismus.

Vai nagu lakas lietošana var izraisīt sēnīti?

Nagu lakas lietošana nevar izraisīt nagu sēnīti, tomēr var pastiprināt nagu sēnītes izpausmes. Sēnīte aug siltos, mitros apstākļos, un nagu laka var darboties kā hermētiķis, kas kavē naga elpošanu.

Vai nagu sēnīte var izplatīties uz ādas?

Nagu sēnīti izraisa daudz dažādu sēnītes veidu, daži no tiem var izplatīties arī uz ādas. Atlēta pēda ir bieža sēnīšu infekcija un bieži norit kopā ar nagu sēnīti.