Tējas koka eļļas pielietojums matu kopšanā

Daudzos medicīniskajos pētījumos noskaidrots, ka tējas koka eļļa pozitīvi iedarbojas un novērš dažādas ādas un matu problēmas. Šai ēteriskajai eļļai, kas iegūta no Melaleuca alternifolia auga lapām, piemīt antiseptiskas un antibakteriālas īpašības. Tējas koka eļļa spēj palīdzēt novērst tādas izplatītas matu problēmas kā blaugznas un matu izkrišana, tā ir lieliska alternatīva izplatītajiem ķīmiskajiem produktiem, un daudzi cilvēki izvēlas tējas koka eļļu kā savu galveno matu kopšanas līdzekli.

Tējas koka eļļa lieliski iedarbojas uz matiem, jo, uzklājot uz galvas ādas atšķaidītu eļļu, tā stimulē un palielina asinsriti šajā apvidū. Tas savukārt uzlabo matu folikulu stāvokli, veicinot veselīgu matu augšanu. Eļļas īpašības apkaro baktērijas un palīdz attīrīt galvas ādas poras, proti, eļļa attīra un nostiprina galvas ādu, palīdzot novērst infekcijas vai tādas problēmas kā blaugznas.

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

Mūsdienās tējas koka eļļas produktus var atrast teju katrā mājā, it īpaši ģimenēs ar maziem bērniem un cilvēkiem ar jutīgu ādu. Šī eļļa ir uzticama sastāvdaļa, kas atrodama daudzos matu kopšanas produktos, piemēram, šampūnos, kondicionieros un blaugznu, plikpaurības, utu un galvas ādas infekciju novēršanas līdzekļos.


Tējas koka eļļas iedarbība uz matiem

Sākotnēji, pirms vairāk kā simt gadiem, tējas koka eļļu Austrālijā izmantoja antiseptiskiem mērķiem. Taču pēdējās desmitgadēs šī dabiskā eļļa kļuvusi populāra visā pasaulē, jo tai piemīt daudz pozitīvu īpašību. Daudzos labi dokumentētos pētījumos pierādīts, cik tējas koka eļļa labi iedarbojas ne vien uz ādu, bet arī matiem.

Tējas koka eļļu uzklāj atšķaidītā formā; to nekādā gadījumā nedrīkst lietot iekšķīgi. Ja plānojat tējas koka eļļu uzklāt uz matiem, pārliecinieties, ka tā ir svaiga, jo eļļa tīrā formā, atšķirībā no oksidētas tējas koka eļļas, neradīs nevēlamas reakcijas. Mēs iesakām veikt eļļas iedarbības pārbaudi delnas iekšpusē vai aiz auss 24 stundas pirms paredzētās izmantošanas. Ja pastāv jebkāda nevēlama reakcija – dedzinoša sajūta, izsitumi vai apsārtums –, tas nozīmē, ka jums šo produktu nevajadzētu izmantot. Lūdzu, iepazīstieties ar produkta lietošanas instrukciju!

Izplatītākie veidi, kā pielietot tējas koka eļļu matu kopšanā:

– matu un galvas ādas attīrīšana

Tējas koka eļļai piemīt īpašības, kas to padara par lielisku izvēli galvas ādas attīrīšanai. Regulāri izmantojot šo eļļu mazās devās, iespējams novērst ķīmisku vielu, tauku un atmirušās ādas uzkrāšanos, kas padarīs galvas ādu veselīgu un mitrinātu. Savukārt tas palīdzēs matiem augt normālā ātrumā un novērsīs matu izkrišanu un taukainus matus. Tējas koka eļļa ir pilnībā dabiska, tā nebojā vai nesausina matus.

– veselīgu matu augšana

Tējas koka eļļa veicina veselīgu matu augšanu, jo attīra aizsērējušos matu folikulus, savukārt eļļas stimulējošās īpašības uzlabo asinsriti attiecīgajā vietā, labāk pabarojot matu saknes. Ja vēlaties veicināt matu augšanu, tējas koka eļļa vislabāk iedarbojas, ja to atšķaida ar citām eļļām, piemēram, kokosriekstu, jojobas vai rīcinauga eļļu. Tējas koka eļļas antibakteriālās un antiseptiskās īpašības labvēlīgi iedarbojas uz galvas ādu, tādejādi eļļa efektīvi novērš ar matiem saistītas problēmas. Regulāri izmantojot eļļu, visi mikroorganismi,  kas traucē matu augšanu, tiek nogalināti un galvas āda tiek pasargāta no infekcijām. Tā rezultātā matu saknes ir labāk pabarotas un aizsargātas, vecinot veselīgāku matu augšanu.

– vesela galvas āda

Tējas koka eļļa pabaro galvas ādu un matus, uzlabojot galvas ādas stāvokli, pateicoties ēteriskās eļļas attīrošajām īpašībām, kas atbrīvo poras un veicina labāku skābekļa un barības vielu piekļuvi matu folikuliem. Tējas koka eļļas labvēlīgās mikroorganismu apkarošanas īpašības var palīdzēt novērst tādas problēmas kā sausa galvas āda. Tējas koka eļļa var palīdzēt novērst un atrisināt problēmas ar ieaugušiem matiņiem; tējas koka eļļa spēj atvērt poras un atbrīvot ieaugušus matiņus, samazinot iekaisumu.

Varat izmantot šampūnu ar tējas koka eļļu, lai uzlabotu galvas ādas veselību.

– pret blaugznām

Blaugznas izraisa mikroorganismi kas dabiski dzīvo uz galvas ādas, barojoties ar taukvielām, kas atrodamas uz galvas ādas, un izstrādājot oleīnskābi kā blakusproduktu. Ja jūsu galvas āda ir jutīga pret šo skābi, tā reaģē ar kairinājumu un iekaisumu, radot pastiprinātu ādas šūnu noārdīšanos, lai atbrīvotos no kairinājuma. Tas rada galvas ādas niezi un apsārtumu, kā arī parastos simptomus – baltas plēksnes ar atmirušo ādu. Tējas koka eļļa pateicoties savām antiseptiskajām un antibakteriālajām īpašībām nogalina mikroorganismus, kas izraisa pastiprinātu ādas šūnu noārdīšanos, kā arī palīdz novērst un kontrolēt blaugznas.

Varat piepilināt dažus pilienus tējas koka eļļas savam parastajam vai pretblaugznu šampūnam, lai novērstu blaugznas un niezi. Tāpat tējas koka eļļu var sajaukt kopā ar bāzes eļļām, lai iemasētu to galvas ādā un atstātu uz nakti, šādi novēršot ar blaugznām saistīto sauso ādu un niezi; no rīta eļļa no matiem ir rūpīgi jāizmazgā.


Kā izmantot tējas koka eļļu

Mēs esam izstrādājuši turpinājumā izklāstīto metodi, kā iekļaut tējas koka eļļu jūsu ikdienas matu kopšanas rutīnā, lai jūs mājās regulāri varētu izmantot šīs dabiskās eļļas sniegtās priekšrocības.

– kombinācijā ar bāzes eļļām iemasēšanai galvas ādā

1) sajauciet nelielā bļodiņā vienu tējkaroti bioloģiskas kokosriekstu eļļas ar desmit pilieniem tējas koka eļļas;

2) uzklājiet maisījumu uz galvas ādas un desmit minūtes masējiet ar to galvas ādu; papildu uzmanību pievērsiet vietām, kuras šķiet īpaši sausas vai niezošas;

3) ļaujiet maisījumam uzsūkties vismaz desmit minūtes, taču varat to arī atstāt uz nakti, lai veiktu intensīvāku iedarbību un mitrināšanu;

4) rūpīgi izmazgājiet matus ar parasto šampūnu;

5) lai sasniegtu labus rezultātus un uzlabotu matu veselību, atkārtojiet procedūru vienreiz nedēļā.

– iekļaušana ikdienas matu mazgāšanas procedūrā veselīgākiem matiem un galvas ādas attīrīšanai

1) pievienojiet vienu pilienu tējas koka eļļas 30 ml šampūna tieši šampūna pudelē;

2) sakratiet pudeli, lai sajauktu vielas;

3) izmantojiet šampūnu ikdienas matu mazgāšanai.

– uzklāšanai pirms dušas, lai novērstu tādas problēmas kā izsitumi un kreveles uz galvas ādas;

1) iepiliniet piecus līdz septiņus pilienus tējas koka eļļas glāzē ūdens;

2) pārlejiet maisījumu tukšā pudelē ar izsmidzinātāju;

3) izsmidziniet maisījumu uz galvas ādas vismaz 20 minūtes pirms mazgāšanās dušā, pievēršot uzmanību problemātiskajām vietām;

4) rūpīgi izmazgājiet matus ar šampūnu;

5) atkārtojiet šo procedūru regulāri, lai novērotu uzlabojumus.

Atcerieties, ka tīru, neatšķaidītu tējas koka eļļu nekad nevajag uzklāt tieši uz ādas, jo tā ir ļoti iedarbīga. Uzklājot eļļu tiešā veidā, jūs riskējat gūt iekaisumu vai alerģisku ādas reakciju, kas var padarīt ādas problēmu vēl smagāku.


Biežāk uzdotie jautājumi par tējas koka eļļu

– Vai tējas koka eļļa stimulē matu augšanu?

Jā, tējas koka eļļa var nākt par labu matiem un galvas ādai daudzos un dažādos veidos, pateicoties eļļas dabiskajām un dziednieciskajām īpašībām. Eļļa jau šobrīd iekļauta daudzos tirdzniecībā pieejamos produktos, piemēram, šampūnos un kondicionieros, turklāt to var izmantot mājās gatavotos maisījumos, kas būs piemēroti lietošanai dažādiem ādas tipiem.

– Kādu labumu tējas koka eļļa sniedz matiem?

Tējas koka eļļa var atbrīvot aizsērējušos matu folikulus, turklāt tai piemīt antibakteriālas un antiseptiskas īpašības.  Šīs īpašības nāk par labu matiem un galvas ādai, noņemot atmirušās ādas šūnas, taukvielas un dažādu produktu atlikumus, palielinot skābekļa un barības vielu pieplūdi matu folikuliem un novēršot galvas ādas iekaisumus.

– Vai tējas koka eļļa var veicināt matu augšanu?

Jā, attīrot poras, veicinot skābekļa un barības vielu pieplūdi un novēršot infekcijas; matu folikuli tad spēj nodrošināt veselīgus un stiprus matus, kas mazāk lūzīs vai kritīs. Tējas koka eļļa spēj arī palīdzēt matu izkrišanas gadījumā, jo tā ir dabiska un nepadara matus sausus.

– Vai tējas koka eļļa var izraisīt matu izkrišanu?

Tējas koka eļļa var novest pie matu izkrišanas, ja jums ir alerģija pret šo produktu. Mēs iesakām veikt eļļas iedarbības pārbaudi rokas iekšpusē vai aiz auss 24 stundas pirms paredzētās izmantošanas matos. Ja novērojat apsārtumu, iekaisumu vai izsitumus, jums nevajadzētu izmantot tējas koka eļļu uz galvas ādas.

– Vai tīru tējas koka eļļu ieteicams atstāt matos visu laiku?

Tīru, neatšķaidītu tējas koka eļļu nav ieteicams atstāt matos, jo ilgstošā saskarē tā var kairināt ādu un matu folikulus.

– Vai tējas koka eļļa padara matus sausākus?

Nē! Tā kā tējas koka eļļa ir dabisks ekstrakts, tā nepadara matus sausākus. Ja jums ir sausa galvas āda, varat izmēģināt maisījumu, kurā daži pilieni tējas koka eļļas iemaisīti bāzes eļļā, piemēram, kokosriekstu vai olīveļļā, kas papildus mitrinās matus, saknes un galvas ādu.

– Vai tējas koka eļļa novērš matu izkrišanu?

Tas lielā mērā ir atkarīgs no matu izkrišanas cēloņa. Ja mati izkrīt, jo aizsērējuši matu folikuli, uzkrājušās atmirušās šūnas, izveidojies iekaisums vai kāda cita problēma, kas skar galvas ādu, tad regulāra un bieža tējas koka eļļas lietošana palīdzēs novērst matu izkrišanu. Taču, ja mati tiek zaudēti, piemēram, iedzimtas vīriešu plikpaurības iespaidā, tējas koka eļļa nepalīdzēs novērst matu zudumu.

– Kur es varu iegādāties tējas koka eļļu?

Tējas koka eļļu var iegādāties lielākajā daļā aptieku, kā arī  kosmētikas un mājsaimniecības preču veikalos. Taču tā bieži pieejama arī daudzu produktu sastāvā, piemēram, šampūnos, kondicionieros, blaugznu un utu pretlīdzekļos.

– Vai tējas koka eļļa palīdz novērst plānus matus?

Tējas koka eļļa var palīdzēt atkarībā no plāno matu cēloņa. Ja mati kļuvuši plānāki tādēļ, ka matu folikuliem nepietiek skābekļa vai barības vielu vai arī folikuli ir aizsērējuši, tad regulāra tējas koka eļļas lietošana var novērst šos faktorus un uzlabot matu veselību.

– Kā pielietot tējas koka eļļu matu mazgāšanā?

Varat mazgāt matus ar tējas koka eļļu saturošu šampūnu vai pievienot dažus pilienus tējas koka eļļas parastajam šampūnam vai kondicionierim. Varat arī pievienot dažus pilienus tējas koka eļļas glāzē ūdens, lai izskalotu matus dušā.

– Vai tējas koka eļļa ir piemērota taukainiem matiem?

Tējas koka eļļa ir piemērota dažādiem matu tipiem; tā pat var palīdzēt novērst taukainus matus un atgūt dabisku galvas ādas līdzsvaru. Tējas koka eļļa var attīrīt un dezinficēt galvas ādu, attīrot arī saknes un padarot galvas ādu tīrāku. Ja uz galvas ādas būs mazāk atmirušo šūnu, uzkrātu produktu atlikumu un taukvielu, tā būs mazāk kairināta un matos uzkrāsies mazāks daudzums lieko dabisko taukvielu.

– Vai tējas koka eļļa ir droša krāsotiem matiem?

Tējas koka eļļa ir dabisks savelkošs līdzeklis, kas nozīmē, ka tā var izvadīt no matiem visas mākslīgās krāsvielas kā rezultātā krāsa zaudē toni, ja eļļa tiek uzklāta matiem koncentrētā veidā. Taču daudzi veikalos nopērkamie produkti ar tējas koka eļļu sastāvā uzskatāmi par drošiem arī krāsotiem matiem.

– Vai tējas koka eļļu var pievienot šampūnam?

Jā, varat iepilināt dažus pilienus tējas koka eļļas savā parastajā šampūnā, taču varat arī iegādāties veikalos pieejamos matu kopšanas produktus ar tējas koka eļļu sastāvā.