Vai tējas koka eļļa ir piemērota lietošanai uz ādas?

Tējas koka eļļa ir pēdējo gadu laikā intensīvi pētīts augu ekstrakts, jo valda uzskats, ka tam ir vairākas terapeitiskas īpašības, kas var palīdzēt dažādu ādas stāvokļu gadījumā. Ēteriskā eļļa tiek iegūta no Melaleuca alternifolia, krūmveidīga auga, kam ir vairākas antiseptiskas un antibakteriālas īpašības. Tā kā tējas koka eļļa ir dabiska alternatīva medikamentiem un agresīviem ķīmiskiem līdzekļiem, ko satur kosmētiskie ādas kopšanas produkti, daudzi cilvēki, lai novērstu ādas problēmas, sākotnēji izvēlas lietot produktus, kas kā aktīvo vielu satur tējas koka eļļu.

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

Tējas koka eļļai ir daudzi lietošanas veidi un dažādas priekšrocības ādas kopšanā, tādēļ tā ir ieguvusi  popularitāti kā vairāku ādas krēmu, nagu kopšanas produktu, masāžas eļļu, sejas mazgāšanas līdzekļu un pat matu kopšanas produktu sastāvdaļa. Eļļai ir spēcīgas antiseptiskas īpašības, tādēļ daži ārsti un ādas kopšanas eksperti pat rekomendē tējas koka eļļu kā alternatīvu ierastajiem medikamentiem un ādas kopšanas produktiem ‒ šis augu ekstrakts var būt tikpat efektīvs, bet nerada nopietnas blakusparādības.

Tējas koka eļļu var lietot jebkurš ‒ blakusparādību risks ir neliels. Ādas kopšanas produkti, kas satur tējas koka eļļu kā aktīvo sastāvdaļu, bieži tiek lietoti ģimenēs ar maziem bērniem, vecākiem cilvēkiem vai cilvēkiem ar jutīgu ādu. Liela daļa ādas kopšanas produktu, kas ir pieejami aptiekās un kosmētikas veikalos, bieži satur ķīmiskas vielas, kas dažreiz var pasliktināt un saasināt tādus nepatīkamus ādas stāvokļus kā akne un sausa āda un izraisīt ādas iekaisumu. Tējas koka eļļa var palīdzēt cīnīties ar šiem ādas stāvokļiem, garantējot drošu ādas kopšanu un aizsardzību.


Tējas koka eļļas priekšrocības ādas kopšanā

Tējas koka eļļas līdzekļus ādai var pagatavot mājās vai iegādāties aptiekā. Jūs varat sajaukt paši savu tējas koka eļļas maisījumu ar bāzes eļļu, piemēram, olīveļļu, vai uzticēties ekspertiem un pirkt jau gatavu tējas koka eļļu saturošu produktu. Izvēle ir jūsu rokās.

Mēs esam izveidojuši sarakstu ar pozitīvajiem aspektiem, ja lietosiet tējas koka eļļu ādas kopšanai.

Ādai ar tendenci uz aknes veidošanos

Spēcīgās tējas koka eļļas antibakteriālās īpašības palīdz mazināt ādas tūsku un kairinājumu. Vairāki zinātniski pētījumi ir atklājuši, ka tējas koka eļļa ir efektīva cīņai ar vieglas līdz mērenas formas akni.

Neliels daudzums tīras, neatšķaidītas tējas koka eļļas, kas sajaukta ar pāris pilieniem burvju lazdas eļļas, ar vates kociņu jāuzklāj uz skartajām ādas zonām divas reizes dienā. Regulāri uzklājot šo eļļu maisījumu, jūs varat “izžāvēt”pūtītes ar baltiem galiem, melniem galiem, pinnes, novērst apsārtumu un dezinficēt ādas poras. Ja jūs ciešat no aknes ne tikai uz sejas, bet arī uz citām ķermeņa daļām, jūs varat izšķīdināt pāris pilienus tējas koka eļļas bāzes eļļa eļļā un pievienot vannai. Dažkārt aknes iemesls var būt taukaina āda, tējas koka eļļa var palīdzēt attīrīt ādu, atbrīvojot nosprostotās poras no taukvielām un netīrumiem.

Atvieglo psoriāzes norisi

Psoriāzi raksturo sarkanas, zvīņainas un iekaisušas sausas ādas zonas. Šāds ādas stāvoklis var izraisīt niezi, sāpes un kairinājumu, un vēl joprojām nav noskaidrots, kā šo ādas stāvokli izārstēt. Tējas koka eļļa savu antibakteriālo īpašību dēļ var palīdzēt atvieglot diskomfortu, ko izraisa psoriāze. Jūs to varat lietot, sajaucot desmit pilienus tējas koka eļļas ar divām tējkarotēm izkausētas kokosriekstu eļļas un iemasējot to skartajās zonās divas reizes dienā; tā nonāks dziļāk ādas slāņos un samazinās psoriāzes atstātās rētas.

Tējas koka eļļa palīdz ārstēt sausu ekzēmai līdzīgu ādu.

Ekzēma var būt kaitinošs un nepārejošs stāvoklis, kas var ietekmēt gan pieaugušos, gan mazus bērnus. Šis stāvoklis var izpausties kā izteikti izsitumi, nieze un sāpīgas čūlas. Tējas koka eļļai piemīt antiseptiskas īpašības, tāpēc tā mazina niezi ap izsitumiem un čūlām.

Lai novērstu sausu, niezošu ādu, jūs varat sajaukt 20 pilienus tējas koka eļļas ar puskrūzi kokosriekstu eļļas, uzklājot šo mikstūru uz skartajām ādas zonām divas reizes dienā, jūs jutīsiet uzlabojumu. Ja ekzēma ir izplatījusies pa visu ķermeni, pievienojiet tējas koka eļļu, ejot vannā, kā minēts iepriekš.

Ādas papilomu noņemšana

Ādas papilomas  ir mazi miesas krāsas izaugumi uz ādas, lai arī tie ir nekaitīgi, to noņemšana var sagādāt grūtības. Tomēr ir atklāts, ka jūs varat lietot tējas koka eļļu kā efektīvu līdzekli cīņai ar ādas papilomām, tai piemītošo antiseptisko, antibakteriālo un antivirālo īpašību dēļ. Lietojot tējas koka eļļu atbilstošā atšķaidījumā vai pārbaudītu tējas koka eļļu saturošu līdzekli, jūs varat ar kokvilnas tamponu uzklāt tējas koka eļļu uz papilomas un atstāt to nožūt. Jūs redzēsiet, ka izaugums lēnām pazudīs.

Atvieglot vējbaku norisi

Lai arī pret vējbakām ir pieejama vakcinācija, slimība tomēr nav pilnīgi izskausta. Vējbakas izteiktās niezes dēļ var izvērsties ļoti nepatīkamā slimībā, īpaši maziem bērniem ‒ tās var atstāt rētas, tādēļ profesionāļi iesaka izvairīties no izsitumu kasīšanas. Lai palīdzētu atvieglot vējbaku izraisīto niezi, jūs varat pievienot vannai pāris pilienus tējas koka eļļas, izšķīdinātus kādā bāzes eļļā, un iegremdēties tajā uz pusstundu.

 

Tējas koka eļļa tiek uzskatīta par vienu no drošākajām ēteriskajām eļļām lietošanai uz ādas. Tomēr ēteriskās eļļas vienmēr pirms lietošanas jāatšķaida ar atbilstīgu bāzes eļļu, lai aktivizētu tās iedarbību. Ne vienmēr iespējams to izdarīt precīzi, tāpēc mēs dažkārt ērtāk būtu iegādāties iepriekš sagatavotus, drošus un pārbaudītus tējas koka eļļas produktus: piemēram sejas kŗēmu.


Kā attīrīt ādu

Regulārai kopjot ādu un ievērojot veselīgu dzīvesveidu , jūs viegli varat iegūt nevainojamu, mirdzošu ādu dažu dienu laikā.

  1. Attīrīšana; jums ikdienā jāmazgā seja gan pirms gulētiešanas, gan no rīta. Sejas mazgāšanas līdzekļi, kas satur tējas koka eļļu, ir lieliski, lai attīrītu nosprostotās poras no taukiem un netīrumiem. Pirms noskalošanas tie jāiemasē ādā vismaz 30 sekundes.
  2. Ādas eksofilācija; lietojiet maigu nolobošu skrubi divas līdz trīs reizes nedēļā pēc tam, kad esat attīrījis seju, lai atbrīvotos no atmirušās ādas un atklātu veselīgu, mirdzošu spīdumu.
  3. Pūtīšu novēršana; ja jūs ciešat no pūtītēm, jūs varat no tām atbrīvoties, regulāri dienas laikā lietojot tējas koka eļļu saturošu zīmuli pret pūtītēm. Tas ir ērti uzklājams tieši uz problēmzonas un ir ērts lietošanā, jo ir viegli paņemams līdzi ikdienas gaitās.
  4. Mitrināšana; vienmēr pēc sejas tīrīšanas lietojiet maigu mitrinošu līdzekli, lai atjaunotu ādas dabisko līdzsvaru. Mitrinot ādu, jūs ļaujat tai palikt gludai, mirdzošai un novēršat sausas ādas veidošanos.

Biežāk uzdotie jautājumi par tējas koka eļļu ādas kopšanā

Kas ir tējas koka eļļa?

Tējas koka eļļa ir ēteriskā eļļa, kas iegūta no Austrālijā augoša auga Melaleuca alternifolia. Augu ekstrakts Austrālijā plaši lietots jau visu pēdējo gadsimtu, tomēr tikai nesen, pēc tam, kad tā priekšrocības tikušas pētītas un dokumentētas, tas kļuvis populārs arī visā pārējā pasaulē.

Kā tējas koka eļļa palīdz ādai?

Darbojoties kā antibakteriāls un antiseptisks līdzeklis, tējas koka eļļa spēj paveikt vairākus brīnumus. To var lietot, lai atvieglotu dažādas ādas slimību izpausmes un mazinātu nepatīkamus simptomus.

Vai tējas koka eļļa palīdz atbrīvoties no papilomām?

Jā, tējas koka eļļu var lietot, lai atbrīvotos no ādas papilomām. Lielisks risinājums ir tējas koka eļļu saturošs zīmulis pret pinnēm. To var lietot tieši tām ādas zonām, kam nepieciešama palīdzība, un to var ērti paņemt līdzi somā vai kabatā.

Vai tējas koka eļļu var klāt tieši uz ādas?

Parasti, uzklājot tējas koka eļļu uz lielākiem ādas laukumiem, jums tā jāuzklāj atšķaidītā veidā ar sekundāro bāzes eļļu un jāiemasē problemātiskajās zonās. Ja lietojat eļļu,  lai novērstu pinnes, jūs varat uzklāt eļļu tieši uz ādas ar vates kociņu.

Kā tējas koka eļļu uzklāt uz ādas?

Parasti, uzklājot tējas koka eļļu uz lielākiem ādas laukumiem, jums tā jāuzklāj atšķaidītā veidā ar sekundāro bāzes eļļu un jāiemasē problemātiskajās zonās. Ja lietojat eļļu, lai novērstu pinnes, jūs varat uzklāt eļļu tieši uz ādas ar vates kociņu.

Vai tējas koka eļļa var apdedzināt ādu?

Pastāv iespēja, ka tīra, neatšķaidīta tējas koka eļļa, vai šķīdums ar pārāk lielu tējas koka eļļas koncentrāciju var apdedzināt ādu, tāpēc vienmēr pirms tējas koka eļļas lietošanas iesaka veikt mazu, diskrētu ādas aplikācijas testu. Ja jūs jūtat ādas kņudēšanu vai kairinājumu, nekavējoties noskalojiet skarto zonu un izvairieties no eļļas turpmākas lietošanas.

Vai tējas koka eļļa sausina ādu?

Jā, tējas koka eļļa var sausināt ādu, tāpēc vienmēr rekomendē to atšķaidīt ar sekundāru bāzes eļļu.

Vai tējas koka eļļa ir piemērota taukainai ādai?

Tējas koka eļļa ir lieliska aktīvā sastāvdaļa taukainas ādas kopšanas produktos, jo tā var palīdzēt atbrīvoties no liekā tauku daudzuma porās, tādējādi tās attīrot un acīmredzami uzlabojot ādas stāvokli.

Vai tējas koka eļļa palīdz niezošai ādai?

Tējas koka eļļa var palīdzēt niezošai ādai, jo tās pretiekaisuma iedarbība var mazināt niezi. Ja niezi izraisījusi infekcija, eļļas antibakteriālās īpašības var palīdzēt atrisināt ādas problēmu un atbrīvoties no niezes cēloņa.

Vai tējas koka eļļa ir piemērota lietošanai ādai ar tendenci uz aknes veidošanos?

Tējas koka eļļa ir lieliska ādai ar tendenci uz aknes veidošanos un kā aktīvā sastāvdaļa bieži ir produktos, kas paredzēti cīņai ar akni. Šim augu ekstraktam ir antiseptiskas un pretiekaisuma īpašības, kas var palīdzēt aknes gadījumā un uzlabot ādas stāvokli.

Vai tējas koka eļļa ir piemērota jutīgai ādai?

Jā, tējas koka eļļa ir piemērota jutīgai ādai, ja to atšķaida līdz tādai koncentrācijai, kas ir mazāk kairinoša. Tējas koka eļļa ir dabiska alternatīva vairākiem agresīviem ķīmiskiem līdzekļiem un medikamentiem, kas var būt kaitīgi un pasliktināt ādas stāvokli. Lietojot eļļu pareizi, nevēlamas reakcijas ir maz iespējamas.