Vai tējas koka eļļa novērš pinnes?

Tējas koka eļļa ir dabīgākais līdzeklis piņņu novēršanai. Ja jūs šobrīd cīnāties ar pinnēm, tējas koka eļļa ir labs risinājums. Taču – kā to izmantot? Vai tā var novērst pinnes un nepieļaut jaunu veidošanos? Kā tā iedarbojas? Izlasot šo rakstu, uzzināsiet atbildes uz visiem trim jautājumiem.

Read by Anne Thestrup Meimbresse

Anne, Varde Pharmacy
Anne has a MSc in Pharmacy from the University of Southern Denmark and has worked as a pharmacist at the Varde pharmacy for several years. Here she advises both costumers and doctors about the correct use of medical products.

Kā pinnes izskatās

Pinnes, pumpas, mikrokomedoni, pumpas ar melniem galiņiem, pustulas un papulas. Pinnes var būt lieli izvirzījumi ar “baltu galiņu” vai nelieli izvirzījumi zem ādas ar dažādu struktūru. Tie var būt vaļēji (pumpas ar melniem galiņiem) vai noslēgti (cistas).

Pumpas ar “baltu galiņu” ir ļoti izplatītas, un tā ir vieglākā piņņu forma. Tās rodas, kad āda ieslēdz taukvielas un mirušās šūnas porās, ļaujot vairoties baktērijām, kas noved pie pinnēm. Pumpas ar baltu galiņu ir nelielas un nesāpīgas; parasti tās veidojas taukainās zonās, piemēram, T zonā, uz krūtīm un muguras.


Pumpas ar “melnu galiņu” īpaši bieži novērojamas T zonā; tie ir izsitumi ar vaļēju galiņu. Tie izskatās melni, jo izsitumā esošas taukvielas ir reaģējušas ar gaisu, izraisot oksidāciju.

Cistiskās pumpas ir viegli pamanāma piņņu forma. Cistiskās pinnes ir iekaisušas, sārtas un izvirzītas, turklāt tās var būt ļoti sāpīgas. Cistiskās pumpas un pumpas ar baltu galiņu var rasties līdzīgu iemeslu ietekmē, taču atmirušās ādas, taukvielu un baktēriju sajaukumu pavada arī liels daudzums strutu; šādi jūsu imūnsistēma mēģina izolēt infekciju. Cistiski plankumi var skart arī seju.

Mikrokomedoni ir izplatīti visiem ādas tipiem. Lai gan taukainu ādu visbiežāk skar visi piņņu veidi, mikrokomedoni var veidoties arī uz normālas vai sausas ādas. Mikrokomedoni ir ārkārtīgi mazi punktiņi, kas bieži pamanāmi uz ādas virskārtas; visbiežāk tie veidojas uz pieres, taču var skart arī vaigus, T zonu, krūtis un muguru.

Vai tējas koka eļļa palīdz novērst pinnes?

Pinnes liecina, ka tavai ādai nepieciešama palīdzība. Pinnes veido ieslēgta atmirusī āda, kas biežāk novērojams, ja jums ir taukaina āda, jo taukvielām piemīt līmei līdzīgas īpašības. Pastāv trīs svarīgākie faktori: ieslēgta atmirusī āda, pārmērīgas ādas taukvielas un pinnes izraisošas baktērijas (Propionibacterium acnes).

Tējas koka eļļa var palīdzēt novērst visa veida pinnes. Ja jums ir pinnes, izveidojies hronisks iekaisums, tādēļ pretiekaisuma vielas var palīdzēt novērst pinnes. Pumpas veidojas, jo vairojas baktērijas (Propionibacterium acnes); pateicoties antiseptiskajām īpašībām, tējas koka eļļa var palīdzēt atbrīvoties no šīm baktērijām.

Patiesību sakot, tējas koka eļļa ir efektīvs dabīgais līdzeklis cīņā pret pinnēm.

Austrālijas aborigēni sāka izmantot tējas koka eļļu jau pirms vairākiem simtiem gadu. Cilts vecākie no mutes mutē nodeva tautas medicīnas zināšanas, tādēļ tējas koka eļļa gadsimtiem ilgi tika turēta noslēpumā. Aborigēnu ciltis izmantoja saspiestas un sasmalcinātas tējas koka lapas dziednieciskos pārsējos, lai apstrādātu grieztas brūces, nobrāzumus, ievainojumus un daudz ko citu. Tas palīdzēja ātrāk sadziedēt brūces un neļāva tajās nonākt infekcijai. Pētnieks-ķīmiķis, vārdā Artūrs Penfolds, tikai 1920. gados atklāja tējas koka eļļas dziednieciskās īpašības; viņš novēroja, ka eļļa iedarbojas antiseptiski, tādēļ to bija nepieciešams izpētīt, lai noskaidrotu tālāku potenciālu.

Mūsdienās zinātnieki jau zina, ka tējas koka eļļai piemīt nelielas vai pat vidējas antiseptiskas īpašības, proti, tā spēj apturēt noteiktu baktēriju augšanu. Visiem ādas tipiem parasti novērojams neliels daudzums šo baktēriju, taču, tiklīdz šīs baktērijas sāk baroties ar atmirušajām šūnām, to skaits daudzkāršojas un veidojas pinnes. Tējas koka eļļas antiseptiskās īpašības var novērst šādu norisi, turklāt tā var izrādīties tikpat iedarbīga kā citi ķīmiski līdzekļi cīņai pret pinnēm. Piemēram, 5% tējas koka eļļas gels ilgtermiņā ir tikpat efektīvs kā 5% benzola peroksīda losjons, lai novērstu nelielas vai vidējas pinnes, plankumus un pumpas. Tējas koka eļļai ir arī mazāk blakņu. Ja esat kādreiz izmēģinājuši benzola peroksīdu piņņu ārstēšanai, jūs jau zināt, cik ļoti tas sausina un kairina ādu.

Tējas koka eļļa ir piemērota piņņu novēršanai, jo tai piemīt arī pretiekaisuma īpašības. Daudzas pinnes izvirzās virs ādas, jo tās ir iekaisušas. Kad āda ir apsārtusi, jutīga vai izvirzīta, tā ir iekaisusi. Dabīgajā tējas koka eļļā atrodamas sastāvdaļas, kas palīdz nomierināt un atvieglot iekaisuma simptomus. Īpaši aktīvi iedarbojas terpinēns-4-ol. Tieši tādēļ dažkārt uz tējas koka eļļas pudelītēm ir norādīts, ka tajās atrodams augsts terpinēna-4-ol sastāvs. Ja šādu produktu atrodat, lieciet to grozā, jo tas palīdzēs cīņā pret pinnēm.

Face tonic

Face tonic

€9,99

See product


4 veidi, kā uzvarēt cīņā pret pinnēm

Pinnes veidojas, jo ādā notikušas izmaiņas, tādēļ ādas kopšana var ievērojami palīdzēt cīņā pret pinnēm. Piemēram, pusaudžu gados izplatītas ir cistiskās pinnes, jo hormonu izmaiņas izraisa pārmaiņas arī ādas tipā, visbiežāk liekot tai kļūt pārmēru taukainai un uzkrāt atmirušās ādas šūnas. Tieši tādēļ ādas kopšanas režīmam jāpretojas šīm izmaiņām. Tā darot, jūs vieglāk varēsiet apkarot pinnes.

Ādas kopšana var palīdzēt cīņā pret pinnēm tikai tad, ja veicat to katru dienu. Tāpat kā jums katru dienu nepieciešama pārtika, lai saglabātu veselību, jūsu piņņu skartajai ādai katru dienu nepieciešama pareiza kopšana. Jums arī jāsaprot, ka dziedniecisko līdzekļu, piemēram, tējas koka eļļas, iedarbībai var būt nepieciešams zināms laiks; lai gan pirmajā lietošanas nedēļa varat pamanīt pāris uzlabojumus, ilgstošiem uzlabojumiem var būt nepieciešami pat trīs mēneši.

Kad esat novērojuši uzlabojumus cīņā pret pinnēm, nepārtrauciet lietot ādas kopšanas produktus, kas ļāvuši jūsu ādai izskatīties veselīgākai. Ja turpināsiet ādas kopšanas paradumus, kas palīdzēja apkarot pinnes, tas neļaus šādām pinnēm vispār veidoties.

1. solis. Attīriet ādu

Pirmais solis jebkurā ādas kopšanas rituālā ar mērķi novērst pinnes ir mazgāt seju no rītiem un vakarā ar ūdeni istabas temperatūrā un izmantot sejas mazgāšanas līdzekli piņņu novēršanai. Pinnes veidojas, jo uzkrājusies atmirusī āda, netīrumi (piemēram, piesārņojuma daļiņas) un liekās taukvielas. Sejas mazgāšana neļauj uzkrāties šīm vielām.

Profesionāls padoms: Mazgājiet seju saudzīgi. Izmantojot mazgāšanas līdzekli, neberziet un nespiediet ādu, jo tas noved pie papildu kairinājuma un iekaisuma.

2. solis. Izmantojiet toniku, kas palīdz cīņā pret pinnēm

Pēc ādas mazgāšanas varat atjaunot ādas līdzsvaru, izmantojot toniku, kas palīdz cīņā pret pinnēm. Toniks satur aktīvās sastāvdaļas, kas līdzsvaro ādas pH līmeni. Tas ir īpaši svarīgi, jo daudzas baktērijas plaukst un zeļ, ja ādas pH līmenis nav līdzsvarots. Lai toniks sniegtu maksimālu labumu, jums jāizvēlas tāds produkts, kura sastāvā ir tējas koka eļļa, kas novērš piņņu veidošanos.

Pareizais toniks iesūksies dziļi jūsu porās. Tas ir svarīgi, jo pinnes veidojas porās. Toniki, kas piemēroti piņņu novēršanai, nogalina baktērijas un izvada atmirušo ādu.

Toniki pieejami šķidrā vai dozētu spilventiņu veidā. Tāpat svarīgi izvēlēties toniku, kas ir piemērots jutīgai ādai. Izmēģiniet tādus produktus kā Australian Bodycare Face Tonic.

3. solis. Izmantojiet mitrināšanas līdzekli, kas neaizsprosto poras

Pinnes var mudināt jūs mazgāt, mazgāt un mazgāt, un var rasties kārdinājums berzt pinnes, līdz tās padodas, nomērdēt tās bez mitrināšanas un izmantot sausinošus ādas kopšanas produktus. Taču patiesībā šāda rīcība tikai vairo problēmas ar pinnēm. Lai gan uz dažām stundām āda nudien var šķist mazāk taukaina, taču taukvielu rezerves dziļāk ādā to ātri kompensē. Šāda pieeja sniedz tikai īslaicīgus uzlabojumus (vien dažas stundas), taču nodara ilgstošus bojājumus ādai.

Tā vietā jums jāizmanto viegls mitrinošais līdzeklis, kas apkaro pinnes un nenosprosto poras. Dažkārt mitrinošajos līdzekļos atrodamas vielas, kas nosprosto poras. Ja ciešat no pinnēm, tas ādas stāvokli var tikai pasliktināt. Poras nosprosto, piemēram, kokosriekstu eļļa. Mitrinošie līdzekļi, kas piemēroti problemātiskai ādai, bieži tiek dēvēti par nekoedogēniskiem, proti, tie nenosprosto poras.

Cīņā pret pinnēm jums jāizmanto viegls mitrinošs īdzeklis ar sastāvdaļām, kas apkaro pinnes, piemēram, tējas koka eļļu. Ar vieglām apļveida kustībām uzklājiet plānu kārtu krēma no rītiem un vakaros.  Izmēģiniet tādus produktus kā Australian Bodycare Tea Tree Oil Active Face Cream.

4. solis. Lietojiet līdzekli pinnēm, kad tas visvairāk nepieciešams

Pinnes parādās visnepiemērotākajos brīžos, piemēram, pirms randiņa, svarīgas tikšanās, intervijas, liela pasākuma vai vienkārši stresa ietekmē. Ja jūs esat satraukušies, arī ķermenis ļaujas stresa ietekmei, tādēļ āda nespēj apturēt piņņu veidošanos. Šādos brīžos ar parasto ādas kopšanas režīmu nebūs līdzēts, tādēļ jums jābūt zināšanām par efektīvu piņņu apkarošanas metodi.

Zīmulis pret pinnēm ir lielisks risinājums. To var izmantot tajā ādas vietā, kurai patiešām nepieciešama palīdzība, turklāt to var ielikt somā vai kabatā, lai vajadzīgo vietu varētu apstrādāt arī tad, kad esat ceļā.

Zīmulis pret pinnēm satur koncentrētu maisījumu ar sastāvdaļām, kas apkaro pinnes. Tas palīdz nomierināt apsārtumu, samazina ādas izvirzījumus un apkaro baktērijas, kas izraisa pinnes. Lai arī kā jūsu pinnes mēģinātu izdzīvot, zīmulis pret pinnēm palīdz to nepieļaut. Izmēģiniet tādus produktus kā Australian Bodycare Tea Tree Oil Spot Stick.


BUJ – biežāk uzdotie jautājumi

Vai tējas koka eļļa nāk par labu ādai?

Ja tējas koka eļļa tiek lietota pareizajā koncentrācijā, tā ādai nāk par labu. Tējas koka eļļa ir dabisks antiseptisks un pretiekaisuma līdzeklis, tādēļ, uzklāta uz ādas, tā var palīdzēt nosargāt ādu pret problēmām, kuras izraisa baktērijas un sēnītes, proti, pinnēm un blaugznām. Tējas koka eļļu ar labiem rezultātiem var izmantot arī nelielām un virspusējām brūcēm, insektu kodumu un nobrāzumu apstrādē.

Kādu labumu sniedz tējas koka eļļa?

Tējas koka eļļa sniedz daudz ieguvumu, taču lielākoties tā zināma ar dabīgajām antiseptiskajām un pretiekaisuma īpašībām. Līdz ar to tējas koka eļļa efektīvi novērš pinnes, blaugznas, nelielas un virspusējas brūces, nobrāzumus un insektu kodumus.

Vai tējas koka eļļa var novērst tumšo plankumu veidošanos?

Tējas koka eļļai piemīt antioksidanta iedarbība, un visi antioksidanti palīdz cīņā pret vecuma plankumu veidošanos. Vecuma plankumi (sauc arī par aknu plankumiem) veidojas, kad āda pastāvīgi bijusi saulesgaismas vai piesārņojuma ietekmē. Tējas koka eļļa ar antioksidantu iedarbību palīdz novērst ādas stresu. Tiklīdz neļausiet veidoties jauniem plankumiem, arī iepriekšējie vecuma plankumi dabīgi izgaisīs.

Vai tējas koka eļļa nāk par labu rētām?

Tējas koka eļļa var palīdzēt rētu kopšanā un novēršanā. Tējas koka eļļas antiseptiskā iedarbība palīdz uzturēt pušumus, nobrāzumus, pinnes un pumpas brīvus no kaitīgām baktērijām, līdz ar to veicinot veselīgu dzīšanas procesu. Tējas koka eļļas pretiekaisuma iedarbība palīdz novērst pārmērīgu iekaisumu un samazināt rētas izmēru un pamanāmību.

Ar arbatmedžių aliejus tinka randams gydyti?

Arbatmedžių aliejus padeda sumažinti randus ir jų išvengti. Antiseptinis arbatmedžių aliejus padeda apsaugoti pjautines žaizdas, įdrėskimus ir spuogus nuo kenksmingų bakterijų, tad prisideda prie sėkmingo gijimo proceso. Uždegimą malšinantį poveikį turintis arbatmedžių aliejus padeda išvengti didelio uždegimo ir sumažinti randų tikimybę.

Face wash

Face wash

€12,99

See product